Nowy raport o nowotworach złośliwych w Polsce
Strona główna » Informator » Kraj » Nowy raport o nowotworach złośliwych w Polsce

Nowy raport o nowotworach złośliwych w Polsce

INFORMATOR. Kraj

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-03-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Choć rośnie wskaźnik przeżyć 5-letnich osób chorych na nowotwory, umiera na nie coraz więcej kobiet w średnim wieku – mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii, prezentującej raport "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku".

Raport, przedstawiony przez dr Urszulę Wojciechowską, dr Joannę Didkowską i prof. Witolda Zatońskiego z warszawskiego Centrum Onkologii dotyczy występowania nowotworów złośliwych w Polsce w roku 2010 (zbieranie i opracowywanie danych trwało dwa lata). Dane pochodziły ze szpitali.

W roku 2010 odnotowano ponad 140 tys. nowych zachorowań, podczas gdy w roku 2009 - 138 tysięcy. Ciągły wzrost liczby zachorowań wynika między innymi z poprawy jakości i kompletności rejestracji. W roku 2010 kompletność rejestracji sięgała 91 proc., dorównując wiodącym rejestrom Europy i świata. Wzrósł też odsetek potwierdzeń histologicznych. Wciąż jednak nie są odnotowywane wszystkie przypadki, dlatego specjaliści szacują, że w rzeczywistości mogło zachorować 155 tys. osób.

Liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych wynosiła 52 tys. wśród mężczyzn i 41 tys. wśród kobiet. W Polsce żyje około 360 tys. osób z chorobą nowotworową, u których nowotwór wykryto w ciągu ostatnich pięciu lat.

Spośród ponad 100 typów rozpoznawanych każdego roku nowotworów u mężczyzn pięć najczęstszych to nowotwory: płuca (21 proc.), gruczołu krokowego(13 proc.), jelita grubego (13 proc.), pęcherza moczowego (7 proc.) i żołądka (5 proc.), pozostałe nowotwory stanowią 41 proc. U kobiet są to nowotwory: piersi (23 proc.), jelita grubego(10 proc.), płuca (9 proc.), trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.) i szyjki macicy (4 proc.), pozostałe stanowią 42 proc.

Dominującą przyczyną zgonów w roku 2010 były nowotwory płuca - u mężczyzn odpowiadały za 31 proc. zgonów; u kobiet liczba zgonów z tego powodu (15 proc.) była większa niż spowodowanych przez raka piersi (13 proc.).

Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost wskaźnika przeżyć wśród pacjentów diagnozowanych w latach 2003-2005 w porównaniu do lat 2000-2003. Szczególnie wyraźne jest to zjawisko wśród chorych na nowotwory gruczołu krokowego (wzrost o 11 punktów procentowych), białaczki (6 do 7 punktów procentowych) i chłoniaków (5 punktów procentowych).

Niekorzystnym zjawiskiem obserwowanym w Polsce jest nadumieralność osób w młodym i średnim wieku (czyli do 65 roku życia). W przypadku kobiet ponad 40 proc. zgonów przed ukończeniem 65 roku życia następuje z powodu nowotworów - to dwa razy więcej niż zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Jeśli chodzi o nowotwory złośliwe u mężczyzn w średnim wieku(45-64 lata), w ostatnich dwóch dekadach jako przyczyna zgonu pozostają na stałym poziomie. Natomiast w populacji kobiet w wieku średnim udział nowotworów jako przyczyny zgonów systematycznie rośnie.

„W Polsce co roku umiera z powodu raka szyjki macicy prawie 2 tysiące kobiet” – mówił prof. Zatoński. Jak wynika z dostępnych danych, w przypadku osób w wieku 20-44 lat najwyższe współczynniki umieralności z powodu tego schorzenia notowane są wśród osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Ponad jedna czwarta ( 27 proc.) w wieku 15 i więcej lat nigdy nie wykonywała badania cytologicznego, które jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi diagnostycznych pozwalających na wykrycie tego nowotworu.

PAP, 22-03-2013, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe