Fot. naukawpolsce.pl
Autobus nazwany imieniem papieża Jana Pawła II jest zaopatrzony w pięć stanowisk do pobierania krwi, gabinet lekarski oraz chłodziarkę do przechowywania krwi. Pod koniec lipca wyruszy w ogólnopolską trasę. Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, promująca ideę honorowego krwiodawstwa i prowadząca kampanię społeczną "Krewniacy", planuje zdobyć 5-10 podobnych autobusów.
"To i tak kropla w morzu potrzeb" - mówił twórca kampanii "Krewniacy" Marcin Velinov. "Statystycznie w Polsce co 15 sekund trzeba komuś zrobić transfuzję. Najgorzej jest latem, w wakacyjnych miesiącach jest więcej wypadków, a mniej dawców, bo wszyscy jadą na urlop. Z tego powodu często odwoływane są nawet planowane operacje w szpitalach" - podkreślał.
Inicjatorzy akcji tłumaczą, że dobrowolnych dawców krwi - potrzebnej m.in. ofiarom wypadków drogowych i pacjentom po operacji - jest w Polsce wciąż za mało. Przypominali, że każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy czyjaś krew stanie się warunkiem uratowania życia jemu lub komuś z jego bliskich. Do apelu przyłączyli się również ambasadorowie "Krewniaków", ludzie ze świata filmu i sportu, m.in. aktor Radosław Pazura i sportowiec Przemysław Saleta.
Zaprezentowano także projekt Karty Krwi Krewniaka - dokumentu zawierającego informację o grupie krwi posiadacza Karty oraz dane kontaktowe osób mogących udzielić podstawowych informacji o jego stanie zdrowia i przebytych chorobach. Fundacja twierdzi, że dzięki tym informacjom czas oczekiwania ofiar wypadków na transfuzję skróci się do ok. 30 minut. "Krewniacy" będą w najbliższych dniach informować o projekcie placówki zdrowia i szpitale.
Według danych fundacji, w Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie. Jednorazowo można pobrać 450 ml krwi, co dwa miesiące od mężczyzn i co trzy miesiące od kobiet. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 65 lat. Dawca badany jest przez lekarza, a jego krew testowana na obecność wirusów HIV oraz żółtaczki typów B i C.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Eksperci apelują o usprawnienie procesu oceny i wprowadzania innowacyjnych szczepionek do Programu Szczepień Ochronnych
- Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Wszystkie w tym dziale