Fot. NCI
W środę Nagrodę Nobla z chemii otrzymali dwaj Amerykanie: Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka. Nagrodzono ich za badania nad receptorami związanymi z białkami G.
Jak wyjaśniła ekspertka, dzięki badaniom noblistów po raz pierwszy szczegółowo zrozumiano, w jaki sposób komórka mając na swojej powierzchni określone białko, jest w stanie rozpoznawać sygnały płynące z otoczenia. "Badania nagrodzone Noblem doprowadziły do zrozumienia tego, że po związaniu cząsteczki z zewnątrz, receptor przechodzi zmianę struktury przestrzennej i aktywuje procesy w środku komórki" - powiedziała Kamińska-Kaczmarek i dodała, że to uruchamia kaskadę zdarzeń w środku komórki.
Zbadane przez noblistów białka rozpoznają - na zasadzie zamka i klucza - pewne związki fundamentalne dla funkcjonowania organizmu - m.in. adrenalinę, neuroprzekaźniki czy neuropeptydy, a więc są odpowiedzialne np. za przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi czy działanie mózgu.
"Mniej więcej 40 proc. leków przepisywanych pacjentom działa albo bezpośrednio, albo pośrednio na te receptory" - powiedziała biolog i wyjaśniła, że wśród takich farmaceutyków są m.in. leki przeciwalergiczne, psychotropowe czy leki na choroby naczyniowe.
"Dawniej leki produkowane były metodą prób i błędów. Od kiedy znamy precyzyjnie strukturę receptora i to, jak on działa w komórce, można precyzyjniej leki projektować. (...) Dzięki badaniom noblistów jesteśmy na drodze do znalezienia jeszcze lepszych leków" - powiedziała prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Czy starsi pacjenci otrzymają lepszą ochronę jeszcze w tym sezonie?
- Wyzwania hematoonkologii - na jakie terapie czekają polscy pacjenci?
- Wszystkie w tym dziale