Niewydolność serca. Niewydolność serca - epidemia XXI wieku
Strona główna » Informator » Kraj » Niewydolność serca - epidemia XXI wieku

Niewydolność serca - epidemia XXI wieku

INFORMATOR. Kraj

Paweł Wernicki

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-12-2008

Fot. naukawpolsce.pl
 
Niewydolność serca, paradoksalnie, jest coraz częstsza - dzięki postępowi medycyny i rosnącej długości życia - mówili profesorowie Jarosław Drożdż i Grzegorz Opolski na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Sekcję Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niewydolność serca to problem od 2 do 4 procent populacji, czyli około miliona Polaków. W niedalekiej przyszłości liczba chorych może sięgnąć dwóch milionów - mówił prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Społeczeństwo się starzeje, a postęp medycyny sprawia, że osoby cierpiące na przewlekłe choroby żyją coraz dłużej. Zawał serca może być także skutecznie leczony dzięki postępowi inwazyjnego leczenia.

Niewydolność krążenia nie jest chorobą, ale zespołem klinicznym, który opisywał już Hipokrates w IV wieku przed naszą erą. Serce przestaje sobie radzić z pompowaniem krwi, pojawiają się obrzęki, duszność; choremu coraz trudniej wykonywać czynności wymagające wysiłku. Do niewydolności serca mogą prowadzić różne choroby - zwłaszcza nadciśnienie i cukrzyca, choroba wieńcowa, kardiomiopatia. Sprzyja jej również nadwaga i palenie papierosów.

Rokowanie w niewydolności serca jest bardzo poważne: połowa chorych umiera w ciągu 4-5 lat. To więcej niż przy niektórych nowotworach. Szczególne zagrożenie stanowi tak zwany nagły zgon sercowy. Jednak śmiertelność można zmniejszyć. Chodzi zwłaszcza o zwiększanie społecznej świadomości - mówił prof. Jarosław Drożdż, przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Najskuteczniejszym i najtańszym sposobem walki z niewydolnością serca jest profilaktyka, zwłaszcza leczenie nadciśnienia. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki prawidłowemu leczeniu w zaawansowanej postaci niewydolności serca śmiertelność spadła z 27 do 8 procent rocznie. Leki moczopędne, inhibitory konwertazy czy beta-blokery pozwalają obniżyć śmiertelność - o ile leczenie jest odpowiednio prowadzone.

We wrześniu 2008 r. eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali nowe rekomendacje postępowania w ostrej i przewlekłej niewydolności krążenia. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wprowadza procedury, dzięki którym leczenie staje się tańsze i skuteczniejsze, szkoleni są także specjaliści i kupowana aparatura, głównie echokardiografy, dzięki którym można dokładnie ocenić czynność serca.

Dostępność takich sposobów leczenia jak przeszczep serca jest ograniczona, a sztuczne serce na razie stosowane jest głównie w przypadkach ostrej niewydolności, gdy serce pacjenta ma szansę się "naprawić" - mówił prof. Opolski. Trwają badania nad zastosowaniem komórek macierzystych czy środków hamujących działanie specyficznego mikro RNA, jednak nawet jeśli dadzą rezultaty, na ich powszechne stosowanie trzeba będzie poczekać wiele lat.

Paweł Wernicki, 06-12-2008, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe