Apel ekspertów: nie ryzykuj, zaszczep się przeciw grypie już dziś!
INFORMATOR. Kraj

Prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie oraz zapobiegają jej niebezpiecznym powikłaniom. Jak przekonują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wzrost poziomu wyszczepialności byłby korzystny dla zdrowia Polaków i wpłynąłby pozytywnie na budżet państwa. 12 września odbyła się Debata Flu Forum, organizowana przy współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. Zagadnienia związane z finansowaniem szczepień, czy metody podnoszenia poziomu wyszczepialności to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania. W tym roku Flu Forum odbyło się po raz dziesiąty, a Program obchodził 5-lecie powstania. To również pierwszy sezon grypowy, w którym osoby powyżej 65 r.ż. będą mogły skorzystać z refundowanych szczepionek przeciw grypie.
Znaczącym punktem debaty były również zagadnienia, związane z ułatwieniami w realizacji szczepień. Eksperci podkreślali, że obserwując doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej poprawa wyszczepialności jest możliwa tylko przy aktywnym udziale wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia oraz poprzez stopniowe wprowadzenie zmian systemowych. Brane są tu pod uwagę niewątpliwe korzyści płynące z propozycji rozszerzenia uprawnień pielęgniarek do wypisywania recept na szczepionki przeciw grypie oraz możliwość przeprowadzania przez nie badań kwalifikujących do szczepienia. Drugą poważną opcją wprowadzoną już przez kilka krajów w Europie jest możliwość realizacji szczepień przeciw grypie w aptekach w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach i przez przeszkolony personel (pielęgniarki lub aptekarzy). Są to oczywiście rozwiązania wymagające nowego podejścia do tej procedury medycznej i do zmian w ustawodawstwie.
Jak przekonać nieprzekonanych?
Tylko w ubiegłym roku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 5 mln Polaków. Pomimo niepodważalnych danych, odnoszących się do skuteczności szczepień w walce z grypą i jej powikłaniami, nadal aktywne są ruchy antyszczepionkowe. Istotny jest jednak fakt, że w 2012 roku liczba rodziców odmawiających zaszczepienia swoich dzieci wynosiła ok. 5,5 tys., a teraz jest to niemal 30 tysięcy. Dlatego też niezmiennie ważne jest realizowanie dalszych akcji edukacyjnych, mających na celu zwiększenie profilaktyki zdrowotnej na każdym poziomie, począwszy od szkół podstawowych. Bez względu na stanowisko osób negujących istotność szczepień, zaangażowana podstawa lekarzy powinna być stanowcza i merytoryczna w budowaniu świadomości na temat ciężkich powikłań pogrypowych.
Rekomendacje szczepień
W ubiegłym roku wprowadzona została innowacyjna szczepionka czterowalentna, zawierająca dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B. Ten typ szczepionki zapewnia kompleksową i najbardziej rozbudowaną ochronę przeciw grypie.
„Stosowanie szczepionek czterowalentnych jest bardzo ważne w profilaktyce grypy i jej powikłań. Przy wykorzystaniu tego rozwiązania zauważalna jest szersza ochrona, przy porównywalnym bezpieczeństwie do szczepionki trójwalentnej. Od tego roku szczepionki czterowalentne są jedyną zalecaną i dostępną możliwością zabezpieczenia się przed grypą” – komentuje dr hab. n. med. Aneta Nitsch Osuch, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Warto, aby szczepienia przeciw grypie stały się jesiennym rytuałem, jeżeli nie wszystkich, to przynajmniej tych najbardziej zagrożonych powikłaniami Polaków. Eksperci podkreślają, iż najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez wątpienia czas od września do grudnia, tak, aby zdążyć przed szczytem zachorowań, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
- „Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran” – konkurs dla pielęgniarek i położnych, które zmieniają standardy leczenia ran
- Plaga niewydolności serca: Statystyki nie pozostawiają złudzeń
- Model skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ – wnioski z debaty Vaccine Meeting 2025
- Rak płuca – nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego. Czy są dostępne w Polsce?
- Świadomy wybór terapii: bezpłatne konsultacje dla pacjentów z diagnozą chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i szpiczaka
- Neurolodzy i psychiatrzy zacieśniają współpracę na rzecz zdrowia mózgu
- Anna Kupiecka o kwietniowej liście refundacyjnej: bardzo ważne decyzje refundacyjne w onkologii
- 15 000 Pracowników Służby Zdrowia w Polsce narażonych na leki niebezpieczne – kluczowa rola bezpiecznego przygotowania leków
- Rekordowe liczby zgonów z powodu grypy
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA
![]() |