Na Mazowszu mniejsze zagrożenie nowotworami - wynika z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów
Strona główna » Informator » Kraj » Na Mazowszu mniejsze zagrożenie nowotworami - wyni…

Na Mazowszu mniejsze zagrożenie nowotworami - wynika z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów

INFORMATOR. Kraj

Zbigniew Wojtasiński

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-02-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Mieszkańcy woj. mazowieckiego nieco rzadziej chorują na nowotwory złośliwe niż reszta mieszkańców naszego kraju. Ci, którzy chorują na raka mają natomiast większe szanse wyleczenia – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów.

Na Mazowszu nowotwory co roku wykrywane są u 13,7 tys. osób. Najczęściej występują rak piersi u kobiet, płuca, jelita grubego i gruczołu krokowego u mężczyzn, ale poza nowotworami piersi oraz gruczołu krokowego pozostałe występują rzadziej w porównaniu do innych regionów kraju – wynika z danych przedstawionych przez dr Joannę Didkowską z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie.

W 2009 r. na raka płuca, najczęściej występujący nowotwór, w woj. mazowieckim zachorowało prawie 1699 mężczyzn oraz 809 kobiet. Rak piersi wykryto u 2271 kobiet, a rak gruczołu krokowego u 1284 mężczyzn. Trzecią najczęściej występującą chorobą nowotworową jest rak jelita grubego. W 2009 r. wykryto go u 989 mężczyzn i 879 kobiet.

Na dalszych miejscach są rak trzonu macicy u kobiet (767 przypadków), nerki (557), pęcherza moczowego u mężczyzn (513), a także szyjki macicy (440) i jajnika (419).

„Mieszkańcy Mazowsza, którzy zachorowali na raka, częściej uzyskują tzw. pięcioletnie przeżycia niemal we wszystkich rodzajach nowotworów złośliwych” – twierdzi Urszula Wojciechowska z Krajowego Rejestru Nowotworów. Po pięciu latach nadal żyje 37,4 proc. mężczyzn oraz 54,2 proc. kobiet woj. mazowieckiego. W całym kraju pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 32,9 proc. Polaków i 51,2 proc. Polek.

Według dr Wojciechowskiej, wynika to z tego, że w poszczególnych regionach kraju są duże różnice we wczesnym wykrywaniu raka i skuteczności jego leczenia. Najgorzej jest w woj. lubuskim, gdzie po pięciu latach od wykrycia nowotworu złośliwego żyje wciąż jedynie 26,2 proc. mężczyzn i 47,3 proc. kobiet.

Mieszkańcy Mazowsza gorzej wypadają jedynie w leczeniu raka płuca. W tej chorobie pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 9,3 proc,. mężczyzn oraz 13,2 proc. kobiet. Znacznie lepsze efekty osiągane są w woj. zachodniopomorskim, gdzie po 5 latach żyje z rakiem płuca ponad 14,5 proc. mężczyzn. W regionie dolnośląskim pięcioletnie przeżycia uzyskuje się nawet u 21,8 proc. kobiet.

W pozostałych rodzajach nowotworów wyniki leczenia w woj. mazowieckim są wyraźnie lepsze. Dłuższe przeżycia niż w innych regionach uzyskuje się w leczeniu raka jelita grubego, raka piersi u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn i raka nerki.

Zbigniew Wojtasiński, 07-02-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe