Mróz nasila objawy chorób płuc i układu krążenia
Strona główna » Informator » Kraj » Mróz nasila objawy chorób płuc i układu krążenia…

Mróz nasila objawy chorób płuc i układu krążenia

INFORMATOR. Kraj

Joanna Poros

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Duży mróz nasila objawy chorób układu krążenia i oddechowego, może sprzyjać zasłabnięciom, bólom w klatce piersiowej i dusznościom - ostrzega dr Robert Jędrzejewski z Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie. Lekarze przypominają też, że w mroźne dni poza domem nie mogą przebywać malutkie dzieci.

Jędrzejewski podkreśla, że podczas silnych mrozów nie wolno nadużywać alkoholu. "Alkohol przyspiesza utratę ciepła przez organizm" - mówi. Zaznacza, że osoby nietrzeźwe to po bezdomnych najczęstsze ofiary mrozów. Nietrzeźwi trafiają do szpitali z odmrożonymi kończynami, które czasami trzeba nawet amputować.

Według Jędrzejewskiego, mróz działa szczególnie niekorzystnie na osoby, u których występują choroby układu krążenia i układu oddechowego. Takie osoby, szczególnie jeśli są starsze i mają niższą odporność organizmu niż młodzi, powinny unikać wychodzenia z domu w bardzo mroźny dzień.

"W przypadku choroby wieńcowej silny mróz powoduje odruchowy skurcz naczyń krwionośnych, a w efekcie ból w klatce piersiowej" - mówi. Lekarz zaznacza, że zwiększone przez mróz problemy z krążeniem mogą także sprzyjać zasłabnięciom.

Nagły spadek temperatury jest także niekorzystny dla osób cierpiących na astmę - powoduje u nich nasilenie się duszności. Również w przypadku innych chorób układu oddechowego, na przykład przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), objawy nasilają się pod wpływem mrozu.

Lekarz pediatra Krystyna Ziółkowska ostrzega, że w bardzo mroźny dzień poza domem nie mogą przebywać malutkie dzieci. "Dzieci liczące mniej niż dwanaście miesięcy nie powinny być poza domem kiedy temperatura spada poniżej minus 5 stopni Celsjusza" - mówi lekarka.

Według Ziółkowskiej, dzieci nieco starsze, kilkuletnie, mogą wychodzić w mroźne dni tylko na krótkie, maksymalnie półgodzinne spacery. "Ich skóra powinna być silnie natłuszczona, ponieważ mróz powoduje pękanie naczyń krwionośnych w skórze" - dodaje.

"Jeśli chodzi o dzieci starsze i dorosłych - lepiej, aby w mroźny dzień wychodziły z domu częściej, a na krótszy czas, niż raz, a na długo" - podkreśla.

Lekarze przypominają, że najbardziej wrażliwe na odmrożenia są kończyny, a najwięcej ciepła tracimy przez głowę - dlatego te części ciała powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone przed zimnem. Osoby starsze powinny w mroźny dzień unikać wychodzenia z domu - oceniają.

Joanna Poros, 07-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe