Polskie badania: kobiety i mężczyźni inaczej reagują na niebezpieczeństwo
Strona główna » Informator » Kraj » Polskie badania: kobiety i mężczyźni inaczej reagu…

Polskie badania: kobiety i mężczyźni inaczej reagują na niebezpieczeństwo

INFORMATOR. Kraj

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 03-12-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Mózg kobiety reaguje zarówno na zagrożenie, jak i przyjemne bodźce inaczej niż mózg mężczyzny - wynika z polskich badań, zaprezentowanych na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago. Badania przeprowadzono w Katedrze Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krakowski zespół doktora Andrzeja Urbanika, radiologa z UJ, badał aktywność mózgu 21 mężczyzn i 19 kobiet (w wieku od 18 do 36 lat) za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Podczas badania pokazywano im obrazy z codziennego życia, kojarzące się z zagrożeniem lub przyjemnymi przeżyciami

Na widok obrazów sugerujących zagrożenie u mężczyzn włączały się obszary mózgu, związane z niezależnymi od woli funkcjami organizmu - oddychaniem, biciem serca i trawieniem (lewa wyspa), a co za tym idzie - z podejmowaniem działań, pozwalających uniknąć niebezpieczeństwa lub stawić mu czoła (czyli walką albo ucieczką). Natomiast u kobiet były aktywne części mózgu związane z emocjami - bólem i przyjemnością (lewe wzgórze). Zdaniem doktora Urbanika, wyniki badań sugerują, że w obliczu niebezpieczeństwa mężczyźni częściej podejmują określone działania.

Z kolei pozytywne, przyjemne obrazy sprawiały, że u kobiet uruchamiał się prawy zakręt skroniowy górny, odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków i wspomnienia, natomiast w przypadku mężczyzn szczególnie aktywny były płaty potyliczne, przetwarzające widziane obrazy. Według autorów badań kobiety mogą analizować pozytywne bodźcem w szerszym kontekście społecznym i wiązać je z określonymi wspomnieniami (na przykład obraz uśmiechniętego dziecka przywołuje wspomnienia o własnym dziecku), natomiast mężczyźni patrzą chłodniej, mniej emocjonalnie.

To nie pierwsze badania krakowskiego zespołu, które zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. W 2007 roku grupa dra Andrzeja Urbanika i dra Roberta Chrzana otrzymała wyróżnienie na kongresie Radiological Society of North America za pracę pt. " A stroke CAD in Emergency Room". Była to pierwsza nagroda dla Polaków przyznana na tym najważniejszym kongresie radiologicznym na świecie.

PMW, 03-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe