Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie
Strona główna » Informator » Kraj » Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie

Międzynarodowe spotkanie onkologów w Krakowie

INFORMATOR. Kraj

Mateusz Paulo

zdrowemiasto.pl | dodane 18-05-2010

Profesor Maciej Krzakowski, Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie
 
15. maja w Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się konferencja szkoleniowa dla lekarzy „Clinical Oncology Update 2010”. Spotkanie zorganizowano drugi rok z rzędu.

Podczas tegorocznej konferencji zaprezentowano 12 wykładów. Wśród prelegentów było aż 8 wykładowców zagranicznych: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Hiszpanii, USA i Holandii.
Ta konferencja służy poprawie jakości leczenia chorych na nowotwory złośliwie i tym samym poprawie wyników, które w Polsce są w dalszym ciągu gorsze niż w Europie Zachodniej. Poprzez edukację - bo ta konferencja ma charakter edukacyjny – można pośrednio osiągnąć poprawę wyników leczenia pacjentów i taki jest główny cel tej konferencji – mówił dr n. med. Wojciech Wysocki, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna – Onkologia”.

Podczas spotkania mówiono między innymi o leczenia paliatywnym, czyli o leczeniu chorych, których nie da się już wyleczyć, ale można im pomóc w czasie ich gasnącego życia, uwalniając ich od bólu i cierpienia. Profesor Nygel Sykes z Wielkiej Brytanii w swoim wykładzie radził, jak pomóc pacjentowi i rodzinie, która powinna być świadoma, że ich bliski umiera. Podkreślał, że opieka paliatywna nie wymaga używania skomplikowanej aparatury i wyszukanych leków i dlatego jest możliwa w domu pacjenta.
Umieranie w domu jest najbardziej komfortowe dla chorego, a przy wsparciu i pomocy lekarza jest także najlepszym rozwiązaniu dla rodziny, która może spędzać znacznie więcej czasu ze swoim bliskim, co w szpitalu z wielu przyczyn nie jest możliwe – tłumaczył Nygel Sykes

Poruszano też tematykę zastosowania nowoczesnych leków. O dwóch nowych środkach niezwykle skutecznych w leczeniu raka nerki oraz o możliwości ich zastosowania opowiadał profesor Cezary Szczylik. Mówiono o lekach ukierunkowanych molekularnie oraz o rewolucji GIST, czyli o takich środkach farmaceutycznych, które trafiają bezpośrednio w precyzyjnie określony molekularnie fragment komórek nowotworowych.
Mówiąc bardzo ogólnie leczenie za pomocą tego leku trafia dokładnie w komórki nowotworowe. W tej chwili tego rodzaju celowana terapia bardzo się rozwinęła i jest stosowana w przypadku wielu innych nowotworów, także w Polsce. W całej Unii Europejskiej obowiązuje obecnie procedura centralnej rejestracji leków, więc jeżeli lek zostanie zarejestrowany przez Europejską Agencję ds. Produktów Leczniczych to automatycznie jest dostępny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Problemem pozostaje finansowanie, bo nowoczesne leczenie chorób nowotworowych jest niezwykle kosztowne i o tym też trzeba pamiętać. Zawsze trzeba wyważyć jego skuteczność w odniesieniu do jego kosztów – wyjaśnił Wojciech Wysocki.

Podczas sesji wideo zaprezentowano też jedną z nieinwazyjnych technik operacyjnych przez naturalne otwory ciała. Pokazano operację wycięcia raka odbytnicy u kobiety poprzez pochwę.
Gdyby operacja została wykonana klasycznie przez otwarcie powłok brzusznych byłoby potrzebne cięcie wielkości, co najmniej 20 centymetrów. Korzystając z nowej techniki operacyjnej wykonujemy jedynie dwa otwory. Jedno nacięcie w pobliżu pępka i drugi otwór, którym poprzez pochwę, przy użyciu specjalistycznej aparatury można wypreparować nowotwór i wyciągnąć go na zewnątrz – mówił Hiszpan Francisco Alba Mesa, autor prezentacji.

Nie obyło się oczywiście bez omówienia głównych problemów polskiej onkologii, której głównym problemem jest zbyt późne wykrywanie nowotworów.
Wykrywanie nowotworów w stadium przedinwazyjnym, albo wykrywanie stanów przedrakowych, czyli zmian, które mogą ulec transformacji w kierunku nowotworów. To jest pewnie największe wyzwanie dla onkologii. Zawsze jest tak, że medycyna naprawcza, czyli stosowanie nawet najbardziej wymyślnych leków, czy procedur chirurgicznych to już jest walka z nowotworem, który się dokonał, a zmianę sytuacji można osiągnąć wtedy, jeżeli uniemożliwimy powstawanie nowotworów lub będziemy je wykrywać odpowiednio wcześnie – mówił profesor Maciej Krzakowski, Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie.
Wyniki leczenia w Polsce są gorsze nie dlatego, że sposoby leczenia są mniej efektywne, tylko dlatego, że chorzy bardzo późno zgłaszają się do lekarza i w stanie zaawansowanej choroby. Wynika to z pewnych kulturalnych uwarunkowań u nas w kraju, że do lekarza idzie się dopiero wtedy, jak coś boli, krwawi lub nieprzyjemnie pachnie, a nie wtedy, kiedy pojawi się mały, niepokojący guzek. To w głównej mierze tłumaczy gorsze wyniki leczenia nowotworów w Polsce, na tle innych krajów europejskich – wtórował mu Wojciech Wysocki.

Podczas konferencji mówiono również o tym, jak postępować podczas nudności i wymiotów związanych z chemioterapią. Mówiono, jak postępować z chorymi na raka jelita grubego w podeszłym wieku. Zaprezentowano proste wskazówki techniczne dotyczące onkoplastycznej chirurgii piersi. Rozmawiano też o tym, jak praca zawodowa wpływa na rozwój chorób nowotworowych na przykładzie potwierdzonego wzrostu zachorowań na nowotwory złośliwe u żołnierzy zawodowych, o czym opowiadał Gary Macfarlane z Wielkiej Brytanii.

Konferencję Clinical Oncology Update 2010 zorganizowało wydawnictwo Medycyna Praktyczna we współpracy z European School of Oncology, największej organizacji w Europie, której celem jest edukacja lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów. Frekwencja na wykładach dopisała. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 uczestników, głównie lekarzy onkologów.
To bardzo dużo, bo w całym kraju mamy około 1,3 tys. lekarzy tej specjalności – twierdzi dr med. Wojciech Wysocki. Do Krakowa przyjechało również 8 stypendystów z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Młodzi onkolodzy z tych krajów w ramach pomocy mieli opłacony przyjazd do Polski, noclegi oraz udział w konferencji. Ponadto w konferencji uczestniczyło wielu onkologów z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

krzakowski330.jpg krzakowski330v1.jpg
goscie330.jpg pierwsza_pomoc330.jpg

W trakcie konferencji odbyły się też kursy udzielania pierwszej pomocy. Cała konferencja była tłumaczona symultanicznie na język polski.

Mateusz Paulo, 18-05-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe