Kraków. VI Marsz Nadziei i Życia już w najbliższą sobotę
Strona główna » Informator » Kraj » Kraków. VI Marsz Nadziei i Życia już w najbliższą …

Kraków. VI Marsz Nadziei i Życia już w najbliższą sobotę

INFORMATOR. Kraj

Iwona Tymbarska

zdrowemiasto.pl | dodane 04-10-2013

Fot. NCI
 
O czym marzą chorzy na raka? Czy na pewno wiesz, jak wygląda ich świat?

Kiedy dorosnę bardzo chciałabym zostać pielęgniarką i opiekować się chorymi dziećmi. Natalka
Moim największym marzeniem jest wrócić do domu i do siostry. Bardzo chciałbym być zdrowy. Sebastian
Moim największym marzeniem jest zamieszkać blisko lasu. Wstawać rano i słuchać śpiewu ptaków. Beztrosko przeżywać każdy dzień. Tomasz
Moim największym marzeniem jest pokonanie komórek rakowych, by przejść do następnego etapu- przeszczepu. Dawcą jest brat. Bardzo chciałabym doczekać tej chwili – wyzdrowieć, bo dopiero teraz zrozumiałam jak piękny jest świat. B.W.
Chcę jak najszybciej wyzdrowieć. To jest mój priorytet w tej chwili. Potem w końcu wrócę na studia i będę żyć każdym dniem… każdą chwilą. Trzymajcie kciuki, aby to wszystko minęło jak najszybciej! Magda
Jako matka mam bardzo banalne marzenie, aby mój syn był zdrowym i szczęśliwym człowiekiem do końca swoich dni życia.
Moje marzenie w chorobie to prośba do Boga o zdrowie i znalezienie dawcy szpiku, który z dobrego serca zgodzi się na jego oddanie…


To kilka fragmentów z wielu listów, w których chorzy onkologicznie z całej Polski opisują swoje marzenia. Zostaną one przeczytane przez znanych i cenionych artystów w Magistracie Urzędu Miasta Krakowa. Akcja ta zainicjuje VI Marsz Nadziei i Życia organizowany przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” 5 października (sobota), o godz. 14, w Krakowie.
Statystycznie w Polsce średnio co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się że zachorował na białaczkę lub inne choroby układu krwiotwórczego. W sumie – rokrocznie – daje to ponad 6000 nowych przypadków zachorowań. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy – członka rodziny lub osoby niespokrewnionej. Niestety, aż ok. 70 proc. chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. Szansa doboru dawcy do biorcy wynosi jak 1:25 tys. Na całym świecie jest zarejestrowanych 19 milionów potencjalnych dawców szpiku. Zasoby Polskich rejestrów są wciąż małe – do końca 2012 roku zarejestrowano ponad 380 tys. potencjalnych dawców.
Celem Marszu jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie. Oficjalna część Marszu odbędzie się w Magistracie Urzędu Miasta Krakowa. Artyści: Maja Ostaszewska, Urszula Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Tadeusz Huk, Błażej Peszek przeczytają listy napisane przez osoby chore na białaczkę lub inne nowotwory. Listy zawierają nie tylko ich doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim marzenia, postanowienia i plany na przyszłość.

Po oficjalnej części odbędzie się Marsz na trasie: Magistrat – ul. Grodzka - Rynek Główny - Wieża Ratuszowa. Uczestnikami będą mieszkańcy Krakowa, zaproszeni goście, przedstawiciele krakowskich władz oraz wolontariusze. Każda z osób zostanie obdarowana listem przymocowanym do zielonych balonów. VI Marsz Nadziei i Życia zostanie owacyjnie zakończony pod Wieżą Ratuszową akcją „Uwolnić marzenia” czyli wysłaniem do nieba zielonych balonów z listami.

W czasie trwania części oficjalnej na Rynku Głównym – przy Wieży Ratuszowej – będą odbywać się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 98, Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak” oraz Młodzieżowego Domu Kultury – Grunwaldzka 5.

Przez cały czas trwania imprezy (przy Wieży Ratuszowej) zostanie udostępniony punkt informacyjny, w którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat dawstwa szpiku kostnego – m.in. kto może zostać dawcą szpiku?, jak zostać dawcą? jak pobiera się szpik kostny? Każda osoba zainteresowana będzie miała możliwość napisania swojego własnego listu – zawierającego słowa otuchy i wsparcia dla chorych lub swoje własne marzenia. Listy te zostaną wysłane do nieba wraz z pozostałymi.

W okolicach sceny zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna autorstwa Agaty Dyki. Jest to pogodna i magiczna ekspozycja, przedstawiająca chorych w ich codziennych zmaganiach, pokazująca ich radość i optymizm. Wystawa będzie również prezentować oryginalne listy chorych, nadesłane do Fundacji. Ekspozycję będzie można podziwiać od 6 do 20 października br. w Galerii Kazimierz.

Patronat Honorowy objęli: Metropolita Krakowski - Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Prezydent Miasta Krakowa - prof. Jacek Majchrowski.

Wszystkich chętnych zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w Marszu oraz prosimy o ubranie (zabranie ze sobą) czegoś w kolorze zielonym – kolorze nadziei.


Iwona Tymbarska, 04-10-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

podaruj.gifZałożycielką Fundacji „Podaruj Życie” jest Urszula Smok, która chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy osobom z chorobami krwi i nowotworami, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.
Organizacja prowadzi aktywną działalność w zakresie pomocy osobom chorym hematoonkologicznie, m.in. osobom z białaczką. Jedną z najbardziej skutecznych, metod leczenia tej choroby jest przeszczep szpiku kostnego. Aby był on możliwy konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30% chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.
Wiecej na stronie www.podarujzycie.org
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe