Mammodiagnostyka - najnowsza metoda w profilaktyce raka piersi
INFORMATOR. Kraj
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy, występujący u kobiet w Polsce – stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka i jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów Polek z powodu chorób nowotworowych. Powszechnie stosowanym badaniem przesiewowym jest mammografia, która ma jednak swoje ograniczenia, jak i skutki uboczne. W Polsce została zainicjowana nowa metoda - innowacyjna, nieinwazyjna i do powszechnego stosowania – mammodiagnostyka. Specjaliści kształceni w tej dziedzinie są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany. Już 21 listopada mieszkanki Warszawy będą miały okazję bezpłatnie skorzystać z mammodiagnostyki.
Należy pamiętać, że 7 proc. nowotworów da się zidentyfikować wyłącznie przez badanie fizykalne a nie za pomocą urządzeń typu USG czy mammografu. Niestety według sondażu przeprowadzonego przez Fundację Centrum Innowacji i Rozwoju we współpracy z MB Kantar 53 proc. respondentek twierdzi, że lekarz ginekolog z własnej inicjatywy nigdy nie badał piersi, a tylko co trzecia pacjentka była informowana o samobadaniu.
Obecnie oferowana metoda klinicznego fizykalnego badania piersi w ramach profilaktyki nowotworowej jest pierwszą tego typu w Polsce.Pozwala wykryć zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym, całkowicie wyleczalnym stadium. Mammodiagności są w stanie rozpoznać już kilkumilimetrowe zmiany, podczas gdy lekarz czy samobadająca się kobieta guzy powyżej 1 cm średnicy. Badanie palpacyjne, bo o nim mowa, wykonywane jest ustandaryzowanym schematem postępowania i dotyczy nie tylko gruczołów piersiowych, ale również dołów pachowych, pod- i nadobojczykowych. Wykonuje je specjalnie wyszkolony przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, w tym lekarzy klinicystów, niewidomy lub słabowidzący masażysta lub fizjoterapeuta. Trwa około 30 minut, a jego nieodzownym elementem jest wywiad. Badanie kończy zapis diagnozy w formie elektronicznej, a ta opiniowana jest przez lekarza.
W diagnostyce raka piersi liczy się czas. Im szybciej guz złośliwy zostanie wykryty, tym większe szanse na wdrożenie odpowiedniej terapii i wyleczenie. Fundacja Centrum Innowacji i Rozwoju uruchomiła Gabinety Specjalistyczne Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji, w ramach którego będą działać gabinety wczesnej diagnostyki chorób piersi.
Już 21 listopada Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji zaprasza wszystkie zainteresowane mieszkanki Warszawy na bezpłatne badania mammodiagnostyczne. Akcja odbędzie się w Gabinetach Lekarskich „Łucka”w godzinach 10.00 – 18.00 przy ul. Łuckiej 18 lok. 1801/1802 (wejście naprzeciwko PlatinumTowers - wieża B). Rejestracji należy dokonać pod numerem tel.: (22) 654 24 64 lub (22) 654 24 62.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Czy starsi pacjenci otrzymają lepszą ochronę jeszcze w tym sezonie?
- Wyzwania hematoonkologii - na jakie terapie czekają polscy pacjenci?
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA