W Łodzi rozpoczęto leczenie „przełyku Barretta” metodą Halo
Strona główna » Informator » Kraj » W Łodzi rozpoczęto leczenie „przełyku Barretta” me…

W Łodzi rozpoczęto leczenie „przełyku Barretta” metodą Halo

INFORMATOR. Kraj

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 21-11-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi po raz pierwszy w regionie łódzkim przeprowadzono zabiegi leczenia tzw. przełyku Barretta metodą Halo.

Ten sposób kuracji polega na ablacji prądem o częstotliwości radiowej zmienionej chorobowo tkanki przełyku. Zdaniem lekarzy pozwala to skutecznie i mało inwazyjnie leczyć „przełyk Barretta”, który jest stanem przednowotworowym.

„Zaczyna się niepozornie i bezboleśnie. Objawy, które mu towarzyszą to przewlekła zgaga i refluks żołądkowy. Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest często lekceważona i uważana za codzienną, niezbyt groźną przypadłość. Gdy pojawia się często i regularnie może jednak doprowadzić do cofania się treści pokarmowej z żołądka, czyli refluksu” – wyjaśniła przeprowadzająca zabiegi dr n. med. Anita Gąsiorowska.

Dodała, że zaburzenia w przełykaniu pokarmów stałych i płynnych oraz wymioty z krwią powinny być sygnałem alarmowym, że z przełykiem dzieje się coś złego.

„Objawy tego typu świadczą o tym, że prawdopodobnie cierpimy na przełyk Barretta. Jeśli dochodzi do nich jeszcze chudnięcie to znak, że w naszym ciele rozwija się już choroba nowotworowa” – powiedziała Gąsiorowska.

„Przełyk Barretta” rozwija się u 10–20 proc. osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie błony śluzowej przełyku. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 50 roku życia.

Metoda Halo umożliwia usunięcie komórek przedrakowych bez niszczenia sąsiadujących z nimi zdrowych komórek. W przeciwieństwie do innych metod leczenia „przełyku Barretta” Halo pozwala również kontrolować głębokość ablacji, przez co znikomy jest odsetek powikłań po zabiegu, który przypomina gastroskopię.

Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta w celu identyfikacji zmienionej chorobowo tkanki. Następnie chore tkanki poddawane są działaniu prądu o odpowiedniej częstotliwości. Zabieg trwa ok. 30 minut a pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Technologię Halo można wykorzystywać przy bardzo zaawansowanych stadiach „przełyku Barretta”, a nawet we wczesnym stadium raka. Badania kliniczne prowadzone w USA i Europie dowiodły, że u 70 proc. chorych w rok po zabiegu nie stwierdzono nawrotu stanu przednowotworowego. Zabiegi metodą Halo są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

PAP, 21-11-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe