Innowacje naukowe w samochodzie Towarzystwa Fraunhofera
Strona główna » Informator » Kraj » Innowacje naukowe w samochodzie Towarzystwa Fraunh…

Innowacje naukowe w samochodzie Towarzystwa Fraunhofera

INFORMATOR. Kraj

Ewelina Krajczyńska

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-06-2010

Fot. naukawpolsce.pl
 
Kamizelkę, która za pomocą specjalnych czujników wykrywa poziom stresu i minikamerę do oglądania wnętrza przewodu pokarmowego pacjenta - m.in. takie innowacje naukowe można było zobaczyć 31 maja w Warszawie, w ramach wystawy prezentowanej w samochodzie niemieckiego Towarzystwa Fraunhofera.

"Naukowy" pojazd odwiedził Polskę z okazji obchodzonej w 2009 roku 60. rocznicy założenia Towarzystwa, skupiającego sieć niemieckich instytutów naukowo-badawczych.

Jak wyjaśnił przedstawiciel Towarzystwa dr Roul Klingner, wystawa powstała po to, by zaprezentować publicznie najważniejsze osiągnięcia Towarzystwa w dziedzinie badań stosowanych. Warszawiacy mogli więc zobaczyć wybrane innowacje m.in. z dziedziny zdrowia, ochrony środowiska, bezpieczeństwa czy komunikacji.

Jednym z najciekawszych eksponatów prezentowanych w samochodzie jest kamizelka, sygnalizująca stres u osoby, która ją założy. "Czujniki pomiarowe umieszczone są na ciele człowieka bez udziału maści, których zazwyczaj używa się w takich sytuacjach" - zaznaczał dr Klinger. Czujniki pomiarowe umieszczone w materiale kamizelki mierzą napięcie poszczególnych mięśni i informują, które z nich w danej sytuacji pracują, a które nie. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy możliwa będzie np. nauka ruchów niezbędnych do osiągnięcia mistrzostwa w konkretnych dyscyplinach sportu.

Podczas wystawy zaprezentowano również nowoczesną piłkę wyposażoną w czujniki. "Na podstawie danych otrzymywanych przez czujniki możliwe będzie określenie, czy piłka znajduje się jeszcze w polu gry, czy już poza nim" - opisywał przedstawiciel Towarzystwa.

Goście wystawy - przy pomocy specjalnego ekranu dotykowego - mogli się przekonać, jak od środka wygląda przewód pokarmowy człowieka. Umożliwia to specjalna minikamera, umieszczona w kapsułce połykanej przez pacjenta podczas badania lekarskiego. "Jest to kapsułka endoskopowa, za pomocą której można badać wnętrze przełyku, jelita cienkiego czy grubego. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego pola elektromagnetycznego lekarz może sterować taką bezprzewodową kapsułką z zewnątrz" - opisywał dr Klingner.

Wiele emocji wśród zwiedzających wzbudzał ekran, na którym po założeniu specjalnych okularów, można było obejrzeć wirtualny obraz nowego budynku Instytutu Fraunhofera, mimo że zostanie on otwarty dopiero w 2011 roku. W odróżnieniu od filmów trójwymiarowych, zwiedzający sam mógł zadecydować dokąd pójdzie i z jakiej perspektywy chce obserwować budynek.

Jak wyjaśniał przedstawiciel Towarzystwa Fraunhofera, dzięki ekranowi można wirtualnie przejść przez każde drzwi, zobaczyć dany budynek lub rozwiązanie architektoniczne z wybranej perspektywy. "W ten sposób można projektować nie tylko poszczególne domy, ale i osiedla, a nawet całe dzielnice" - wyjaśniał dr Klingner.

Towarzystwo zademonstrowało również specjalne oprogramowanie, które wykrywa zmiany wyrazu twarzy. System nie tylko poznaje czy jesteśmy źli, czy zadowoleni - co pokazuje na wyświetlaczu - ale również może rozpoznać, czy dana osoba ma zamknięte czy otwarte oczy. Taki system może znaleźć zastosowanie np. w aplikacjach umożliwiających współpracę między człowiekiem a maszyną i być wykorzystane np. dla większego bezpieczeństwa kierowców podczas jazdy samochodem.

Niemieccy naukowcy pokazali również nowoczesny dowód osobisty. Znajdujące się w nim chipy elektroniczne - wykorzystujące funkcję elektronicznej identyfikacji tożsamości - pozwalają na potwierdzenie tożsamości osoby w internecie. Dzięki temu znacznie ułatwione będzie m.in. unikanie wizyt w urzędach, otwieranie konta czy wypełnianie niektórych procedur w świecie wirtualnym.

***

Towarzystwo Fraunhofera powstało w roku 1949 i jest jedną z największych na świecie instytucji specjalizujących się w badaniach dla przemysłu i w nowych technologiach. W jego laboratoriach powstał m.in. format MP3, protezy kości, wydajniejsze baterie dla telefonów komórkowych czy nowoczesne kamizelki kuloodporne dla wojska. W 56 zakładach badawczych zatrudnia 13 tys. osób, głównie naukowców i inżynierów. Poza Niemcami ma swoje oddziały w USA, Chinach, Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Portugalii. Współpracuje także z polskimi uczelniami i instytucjami naukowymi.

Ewelina Krajczyńska, 01-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe