Grypa to jedna z najbardziej kosztownych chorób
Strona główna » Informator » Kraj » Grypa to jedna z najbardziej kosztownych chorób

Grypa to jedna z najbardziej kosztownych chorób

INFORMATOR. Kraj

JAW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 26-09-2008
Grypa i schorzenia grypopodobne to jedne z najbardziej kosztownych chorób obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Dlatego szczepienia przeciw tej chorobie chronią nie tylko przed powikłaniami ale pozwalają zaoszczędzić wielkie pieniądze - twierdzi dr Tomasz Kmiecik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi.

W Łodzi obyła się konferencja poświęcona grypie, jej powikłaniom oraz szczepieniom przeciw tej chorobie.

Grypa jest ostrą, sezonową chorobą zakaźną układu oddechowego, na którą co roku zapada od 5 proc. do 15 proc. ludzi na świecie. Według Marii Popović z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łodzi tylko w Łódzkiem w sezonie 2007/2008 (od października do kwietnia) zachorowało na grypę i choroby grypopochodne ponad 23 tys. osób. Sezon wcześniej było ich dwukrotnie więcej.

Wirus grypy występuje w trzech typach: A, B, C, z których najgroźniejszy jest ten pierwszy. Wirus wyjątkowo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka i ma szczególnie dużą zdolność do zmieniania swojej postaci.

Atak grypy jest nagły, potrafi nadejść w ciągu kilkudziesięciu minut. Objawia się dreszczami, poczuciem zimna, gorączką powyżej 39 stopni, bólami kości, stawów, mięśni, głowy i ogólnym osłabieniem. Odczuwane jest drapanie i ból w gardle, suchy kaszel, niekiedy katar. Przebieg choroby zależy od "zjadliwości" wirusa, wieku osoby zarażonej. Zwykle po upływie 2, 3 dni ostre objawy ustępują.

Jak twierdzi dr Kmiecik, rzadko zdajemy sobie jednak sprawę, że choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu. Do najczęstszych powikłań należą np. uszkodzenie serca i układu nerwowego, uszkodzenie nerek, odrzucenie przeszczepu, a nawet psychozy.

Powikłania te stanowią poważne zagrożenie dla osób powyżej 50. roku życia, kobiet w ciąży, dzieci pomiędzy 6. miesiącem a czwartym rokiem życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą.

Dr Kmiecik przestrzegł jednak, że grypa może zaatakować każdego w każdym wieku. Według niego, najskuteczniejszą i najtańszą metodą ochrony przed grypą są szczepienia. Mogą one zapobiegać poważnym powikłaniom grypy, a nawet zgonom, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych.

Szczepionka przeciwko grypie chroni przed zachorowaniem w około 70 procentach przypadków, a jeśli jednak do niego dojdzie, choroba ma łagodniejszy przebieg. Dr Kmiecik przypomniał, iż kupując szczepionkę należy zwrócić uwagę na jej opakowanie. Powinna być na nim informacja na jaki sezon lek jest przeznaczony. "Szczepionka na inny sezon niż aktualny nie jest skuteczna" - powiedział. Dodał, że powinna być przechowywana w lodówce, ale nie wolno jej zamrażać.

Optymalnym terminem do prowadzenia szczepień w Polsce jest okres od września do grudnia, bo szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju przypada między styczniem a marcem.

Lokalne samorządy w różnych miejscowościach oferują starszym osobom, powyżej 65. r. życia, bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Władze Łodzi przeznaczyły w tym roku na ten cel ponad 300 tys. zł. Dzięki temu z nieodpłatnych szczepień skorzysta ok. 10 tys. łodzian. Szczepienia rozpoczęły się we wrześniu i potrwają do połowy grudnia tego roku.

JAW, 26-09-2008, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Mały słowniczek grypy:
Grypa (influenza) - ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się droga kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.
Wirusy (łac. Virus - trucizna) - skomplikowane cząsteczki organiczne nie posiadające struktury komórkowej, zbudowane są głównie z białek i kwasów nukleinowych. Zawierają materiał genetyczny w postaci RNA lub DNA.
Wirus grypy - wirus wchodzący w skład rodziny Orthomyxoviridae, wywołujący grypę. Istnieją trzy typy wirusów grypy: A - najgroźniejszy i prowadzi do najostrzejszych objawów. Również najbardziej rozpowszechniony, wywołujący epidemie co 2-3 lata. B - daje podobne objawy co A, ale mają one łagodniejszy przebieg. Epidemie wybuchają co 4-5 lat. C - najłagodniejszy typ, który wywołuje objawy podobne do przeziębienia.
Epidemia - występowanie zwiększonej ponad określoną liczbę zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie i na określonym terenie.
Pandemia - epidemia, która ma duży zasięg, obejmuje kilka krajów lub cały świat. Występuje, kiedy pojawia się nowy wirus, przeciw któremu populacja nie jest uodporniona.
Szczepionka - preparat biologiczny, który po wprowadzeniu do organizmu stymuluje układ immunologiczny do wytworzenia odporności swoiście skierowanej przeciw składnikom zawartym w szczepionce. W przypadku grypy, stosowane są szczepionki inaktywowane, zawierające fragmenty zabitych wirusów. (PAP/JAW)
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe