Fakty i mity nt. odżywiania i nawodnienia organizmu osób z cukrzycą typu 2
Strona główna » Informator » Kraj » Fakty i mity nt. odżywiania i nawodnienia organizm…

Fakty i mity nt. odżywiania i nawodnienia organizmu osób z cukrzycą typu 2

INFORMATOR. Kraj

Anna Gomoła-Paradowska

zdrowemiasto.pl | dodane 04-12-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą był okazją do nagłośnienia problemów, z jakimi borykają się osoby chore na cukrzycę. W tym roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków postanowiło zmierzyć się z mitami, które narosły wokół diety osoby chorej na cukrzycę oraz podkreślić szczególną rolę, jaką w diecie diabetyka odgrywa nawodnienie organizmu.

Na cukrzycę w Polsce choruje już ponad 2,6 mln osób, czyli 6% społeczeństwa. W tej grupie aż 85% stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. Obserwacje zachowań diabetyków pokazują, że o ile  większość pacjentów stosuje się do zaleceń lekarskich w aspekcie farmakoterapii, to już wdrożenie zmian stylu życia spotyka się ze znacznie mniejszą akceptacją, a wręcz oporem wśród chorych. Wiąże się to między innymi z niechęcią pacjenta do wprowadzania zmian w wieloletnich przyzwyczajeniach. Wiele osób nie chce zgodzić się na ograniczenie lub wręcz eliminację ulubionych produktów.

Czy cukrzyca to koniec przyjemności związanych z jedzeniem?                

Często można spotkać się z twierdzeniem, że diabetycy powinni wystrzegać się wszelkich słodyczy, ponieważ cukier wpływa na poziom insuliny we krwi. Tymczasem naukowcy udowodnili, że słodki smak od dzieciństwa kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ pierwszy pokarm – mleko matki – ma lekko słodki smak. Dlatego też wielu ludziom - nie tylko diabetykom – z trudem przychodzi zmiana nawyków żywieniowych i odmawianie sobie tego, co słodkie, a więc  przyjemne.

- Wokół tego jak powinien odżywiać się pacjent chorujący na cukrzycę typu 2 narosło wiele mitów, które powodują, że w zależności od tego, do jakiego specjalisty się udaje, otrzymuje inny zestaw zaleceń – tłumaczy prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz z Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. - Tymczasem cele dietetycznego leczenia cukrzycy typy 2 to redukcja masy ciała lub co najmniej zapobieganie jej przyrostowi, poprawa kontroli glikemii i zaburzeń lipidowych oraz nadciśnienia tętniczego. Skuteczne leczenie cukrzycy wymaga trwałych zmian stylu życia, co jest trudne ze względu na liczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które z czasem zmniejszają motywację osoby zmuszonej do odmawiania sobie spożywania pokarmów o ulubionym smaku. W ich ograniczeniu mogą pomóc niskokaloryczne substancje słodzące - dodaje prof. Olszanecka-Glinianowicz.

Recepta w płynie

Zazwyczaj większą wagę przywiązujemy do tego, co jemy niż do tego, co pijemy w ciągu dnia. A przecież to właśnie wody potrzebujemy najbardziej - około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody, która odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych m.in. trawieniu, transporcie składników odżywczych do komórek i regulacji temperatury ciała.

Codziennie organizm traci w wyniku m.in. pocenia się, oddychania i wydalania około 2-3 litrów wody, którą trzeba regularnie uzupełniać. Bez wody człowiek jest w stanie przeżyć nie więcej niż kilka dni, podczas, gdy bez jedzenia dorosła osoba może wytrzymać tygodnie, a nawet miesiące. W przypadku cukrzycy prawidłowe nawodnienie jest szczególnie ważne, ponieważ cukrzyca może uszkadzać nerki, co zwiększa ryzyko zaburzeń stanu nawodnienia. Ponadto, diabetycy często przyjmują leki, które zmniejszają pragnienie. Dlatego diabetycy powinni być pod stałą opieką nefrologa.

- U osób z cukrzycą szczególne znaczenie ma systematyczne, adekwatne nawodnienie organizmu. Diabetycy powinni unikać jednak płynów i soków z dodatkiem cukru oraz jogurtów słodzonych cukrem. Badania naukowe dowodzą, że w trudnym i często stanowiącym wyzwanie zadaniu kontrolowania masy ciała chorym na cukrzycę pomagają niskokaloryczne substancje słodzące - mówi dr n. med. Dorota Daniewska z Kliniki Nefrologii CMKP Szpital Bielański.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę w 70 do 80 %. pokrywają napoje – wszystkie ich rodzaje, wliczając w to kawę, herbatę, mleko i napoje mleczne, napoje gazowane, soki owocowe i wodę mineralną. Bogate źródło wody stanowią owoce i warzywa – zawierają od 80 do 95% wody. Robiąc bilans dziennego nawodnienia warto pamiętać, że nawet ryż, makaron i owoce morza zawierają od 65 do 80% wody.

Słodycz dla diabetyków


Dieta cukrzycowa nie różni się szczególnie od prawidłowej, zbilansowanej diety zdrowego człowieka. Codzienne posiłki składają się z takich samych potraw, jednak wyzwaniem jest zachowanie odpowiednich proporcji. Trudnością jednak jest konieczność „przestawienia” się ze złych nawyków żywieniowych, które utrwalane były przez kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat.

Znaczenie słodzików w diecie osób chorych na cukrzycę jest niezaprzeczalne – pozwalają na odczuwanie przyjemności płynącej ze słodkiego smaku, nie zwiększając stężenia glukozy we krwi. Ponadto, substancje niskosłodzące mogą również odgrywać pewną rolę w odchudzaniu i kontrolowaniu masy ciała u osób chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ nie stymulują wydzielania  insuliny i nie wpływają na poziom glukozy we krwi. Ich bezpieczeństwo potwierdziły liczne badania instytucji naukowych.

Diabetycy – oraz wszystkie osoby chcące ograniczyć kaloryczność posiłków – mogą sięgać po produkty i napoje typu light. Słodki smak zawdzięczają one substancjom, które mają znacznie większą zdolność słodzącą niż cukier (przeciętnie od 180 do 200 razy). Zawartość niskokalorycznych substancji słodzących jest zawsze wyszczególniona na opakowaniach zawierających je produktów. Niskokaloryczne substancje słodzące nie wpływają na poziom insuliny, mogą być używane do słodzenia produktów spożywczych i napojów przez chorych na cukrzycę.

Anna Gomoła-Paradowska, 04-12-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe