Ekstremizm polityczny jako zjawisko psychologiczne
Strona główna » Informator » Kraj » Ekstremizm polityczny jako zjawisko psychologiczne

Ekstremizm polityczny jako zjawisko psychologiczne

Z ARCHIWUM PRZEGLĄDU EUREKA

(A.Ch.)

zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKAzdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA | dodane 01-04-2009
To cechy mentalności społeczno-politycznej, a nie osobowościowe decydują o  przynależności do ugrupowań ekstremistycznych politycznie. Można więc zapobiegać takim postawom poprzez odpowiednie programy edukacyjne.

Kto i dlaczego podatny jest na ideologie ekstremistyczne? Tradycyjnie próbuje się wyjaśniać ten fenomen w oparciu o cechy osobowościowe, takie jak autorytaryzm i dogmatyzm. Jest to jednak mało efektywne głównie dlatego, że osobowość jest względnie stabilna, podczas gdy preferencje polityczne zmieniają się. Dlatego w badaniach postanowiono uwzględnić nie tylko cechy osobowościowe, ale także mentalność społeczno-polityczną osób skłonnych do przyjmowania postaw ekstremistycznych.

Z cech osobowościowych wzięto pod uwagę stopień dogmatyzacji umysłu (wysoki stopień dogmatyzacji oznacza brak tolerancji na odmienne poglądy, uległość wobec autorytetów, postrzeganie zdarzeń w wąskiej perspektywie czasowej) oraz nietolerancji wieloznaczności (skłonność do "czarno-białego" ujmowania świata). Natomiast analizowanymi cechami mentalności społeczno-politycznej były: emocjonalne skojarzenia z pojęciem "demokracja", ocena państwa (w skali od "państwo najgorsze z możliwych" do "państwo idealne") oraz model idealnego państwa (państwo demokratyczne, opiekuńcze i narodowe).

Okazało się, że to cechy mentalności społeczno-politycznej, a nie osobowościowe decydują o przynależności do ugrupowań ekstremistycznych politycznie (zarówno prawicowych jak i lewicowych). Ekstremiści tak prawicowi jak i lewicowi podobnie negatywnie oceniają państwo i demokrację jako system polityczny. Różnią się natomiast wyobrażeniem o idealnym modelu państwa; dla ekstremistów prawicowych jest to państwo narodowe, zaś dla ekstremistów lewicowych - państwo opiekuńcze. Natomiast nieekstremiści przejawiają względnie pozytywną postawę zarówno wobec państwa polskiego w jego obecnej formie, jak i demokrację. Preferują też jako państwo idealne - system demokratyczny.

Otrzymane wyniki pozwalają lepiej zrozumieć motywację ludzi do podejmowania aktywności ekstremistycznej politycznie (silne niezadowolenie z rzeczywistości społeczno-politycznej i specyficzne standardy idealne, jakie powinno spełniać państwo). Mogą też pomóc w opracowaniu programów edukacyjnych zapobiegających kształtowaniu się antydemokratycznych postaw społeczno-politycznych. (A.Ch.)

/Przegląd EUREKA, Nr 1(13)/2002, NAUKI HUMANISTYCZNE, Psychologia i Pedagogik/

(A.Ch.), 01-04-2009, zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe