Eksperci: samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie
Strona główna » Informator » Kraj » Eksperci: samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdr…

Eksperci: samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie

INFORMATOR. Kraj

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-10-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Cukrzyca, na którą cierpi ponad 2 mln Polaków, grozi poważnymi powikłaniami - chorobami serca, nerek, ślepotą, amputacją kończyn, przedwczesnym zgonem. Pacjenci, którzy sami kontrolują jej przebieg dłużej żyją i mają mniej komplikacji - przypominają eksperci.

O tym, jak ważną rolę w skutecznym leczeniu cukrzycy odgrywają sami chorzy mówili diabetolodzy, dietetycy i rehabilitanci na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej program edukacyjny pt. "Kompas Samokontroli w Cukrzycy", który jest skierowany do pacjentów z tym schorzeniem, osób nim zagrożonych oraz lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek zajmujących się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę.

Jak wyjaśnił wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) dr hab. Leszek Czupryniak, głównym celem programu jest uświadomienie chorym na cukrzycę, że wszystko co robią - jedzą, śpią, chodzą, ćwiczą - ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz pokazanie, jakie działania mogą podjąć, by lepiej kontrolować chorobę i zmniejszyć ryzyko jej powikłań.

Program popularyzuje cztery proste zasady: "Regularnie kontroluj poziom cukru!", "Odżywiaj się świadomie!", "Żyj aktywnie!" i "Przestrzegaj zaleceń lekarskich!".

Jak przypomniał dr Czupryniak, na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 mln Polaków, z czego 750 tys. o tym nie wie. W 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje głównie u osób w wieku średnim i starszym. Jest ona ściśle związana z nadwagą i brakiem ruchu. Cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim dzieci oraz młodzieży. Jej przyczyną jest zniszczenie przez układ odporności komórek trzustki produkujących insulinę.

Obydwie postacie choroby objawiają się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Ma on szkodliwy wpływ na wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu. Dlatego nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, przypomniał diabetolog i seksuolog dr Krzysztof Dęmbe z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Zalicza się tu choroby układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenie wzroku, nerek i układu nerwowego oraz trudno gojące się owrzodzenia stóp (tzw. stopa cukrzycowa) prowadzące często do amputacji. "Niestety, w momencie rozpoznania aż połowa pacjentów z cukrzycą ma już powikłania. Bardzo często objawem cukrzycy są zaburzenia erekcji. Dlatego mężczyzna, który zgłasza się z nimi do lekarza powinien mieć oznaczony poziom glukozy we krwi" - powiedział dr Dęmbe.

Jak przypomniał dr Czupryniak, 10-letnie badania prowadzone przez prof. Krzysztofa Strojka z Uniwersytetu Śląskiego w Zabrzu, wykazały, że pacjenci, którzy przejmują kontrolę nad cukrzycą i często mierzą poziom glukozy we krwi w domu, żyją dłużej i mają mniej powikłań niż pacjenci, którzy tego nie robią.

Według dr hab. Małgorzaty Myśliwiec diabetolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, mierzenie poziomu glukozy powala pacjentom lepiej poznać swój organizm i jego reakcje na różne pokarmy oraz wysiłek fizyczny. Jest to szczególnie ważne u cukrzyków, którzy otrzymują insulinę i muszą odpowiednio dobrać jej dawkę. Ale powinni to robić również chorzy z cukrzycą typu 2 stosujący leki doustne lub wyłącznie modyfikację stylu życia.

"Po zjedzeniu posiłku pacjent może wówczas lepiej ocenić na ile wzrósł mu poziom glukozy, a jeśli jest bardzo wysoki, wsiąść na rower lub iść na spacer" - powiedziała diabetolog.

Jak przypomniała, obecnie dostępne są już takie glukometry, które pozwalają pobierać krew z alternatywnych miejsc nakłucia - jak ramię, udo, przedramię - a nie tylko z opuszki palca, co dla niektórych osób jest dość bolesne.

Bardzo istotnym elementem w terapii cukrzycy jest zmiana stylu życia - tj. wdrożenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, przypomniał dr Czupryniak.

Według dr. Witolda Rongiesa specjalisty rehabilitacji ruchowej z WUM najlepsze dla chorych na cukrzycę są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym natężeniu, jak pół godzinny spacer, jazda na rowerze, pływanie.

Więcej informacji o programie "Kompas Samokontroli w Cukrzycy" można znaleźć na stronie internetowej - www.kompaswcukrzycy.org

Joanna Morga, 24-10-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe