Eksperci: dla ciężarnych najlepsza uboga w sód woda źródlana
Strona główna » Informator » Kraj » Eksperci: dla ciężarnych najlepsza uboga w sód wod…

Eksperci: dla ciężarnych najlepsza uboga w sód woda źródlana

INFORMATOR. Kraj

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-08-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Kobiety ciężarne i karmiące powinny zwiększyć spożycie płynów, aby utrzymać prawidłowy bilans wodny w organizmie. Najlepsza dla nich jest niskozmineralizowana woda źródlana uboga w sód - uważają polscy ginekolodzy, pediatrzy oraz eksperci w zakresie żywienia, którzy opublikowali swoje oficjalne stanowisko na ten temat w ostatnim wydaniu pisma "Ginekologia Polska".

PIĆ "ZA DWÓCH", ZWŁASZCZA LATEM

Optymalne nawodnienie organizmu jest warunkiem dobrego stanu zdrowia kobiety ciężarnej oraz płodu, przypominają specjaliści we wstępie do artykułu. Woda spożywana przez matkę jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz do prawidłowego rozwoju tkanek jej przyszłego dziecka - zwłaszcza komórek ośrodkowego układu nerwowego, które są bardzo wrażliwe na odwodnienie. "Początek naszego życia toczy się w środowisku wodnym. Płód rozwija się w wodzie. Dla niego woda, to tak jak dla nas powietrze, bez dobrej wody nie będzie prawidłowego rozwoju" - podkreśla prof. dr hab. med. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, ekspert Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).

Prawidłowe nawodnienie pozwala też wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości związane z ciążą, takie jak poranne nudności i wymioty, zaparcia, suchość skóry czy infekcje dróg moczowych. Te ostatnie, zwłaszcza jeśli będą nawracać albo rozszerzą się na nerki, mogą nawet przyspieszyć poród, zahamować rozwój płodu lub doprowadzić do jego zakażenia, podkreślają autorzy pracy.

W okresie karmienia piersią uzupełnianie płynów jest z kolei potrzebne do produkcji wystarczających ilości mleka.

Zgodnie z rekomendacjami polskich ekspertów, dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie ciąży o 300 ml i wynosi co najmniej 3 litry dziennie. Podczas karmienia piersią jest jeszcze większe i wynosi 3,8 litra.

Nawadnianie organizmu w ciąży jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy to znacznie wzrasta ryzyko tzw. małowodzia, czyli niedoboru płynu owodniowego. Odgrywa on dla płodu rolę ochronną - amortyzuje urazy, zapewnia stałą, optymalną temperaturę otoczenia oraz zabezpiecza przed infekcjami. Umożliwia też transport substancji odżywczych między organizmem matki a dziecka.

Jak napisali specjaliści, "prawidłowa objętość płynu owodniowego umożliwia płodowi wykonywanie ruchów ciała rozwijających jego masę mięśniową". W przypadku małowodzia lub bezwodzia u płodów obserwuje się niedorozwój płuc, a ograniczenie przestrzeni ruchowej prowadzi m.in. do deformacji twarzy i kończyn.

O tym jak ważne jest nawadnianie organizmu ciężarnej latem świadczy artykuł naukowców izraelskich z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie, który ukazał się w ostatnim wydaniu pisma "Archives of Gynecology and Obstetrics".

Po przeanalizowaniu danych zebranych wśród ponad 191 tys. kobiet, które urodziły dziecko w latach 1988-2007, badacze doszli do wniosku, że małowodzie z powodu odwodnienia organizmu występuje znacznie częściej w miesiącach letnich, niż w innych porach roku. 36 proc. wszystkich przypadków samoistnego małowodzia odnotowano w ciągu 4 najcieplejszych miesięcy roku - od maja do sierpnia, a 64 proc. przypadków tego zaburzenia w pozostałych 8 miesięcach.


Joanna Morga, 07-08-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe