Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
Strona główna » Informator » Kraj » Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

INFORMATOR. Kraj

AKW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-06-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteiner'a odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to "Nowa krew dla świata".

Inicjatorzy obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy pragną zwrócić szczególną uwagę na ludzi młodych, którzy odgrywają istotną rolę w honorowym krwiodawstwie.

Narodowe Centrum Krwi w imieniu tysięcy biorców, którzy otrzymali krew lub jej składniki, składa przy tej okazji podziękowania Polakom oddającym honorowo krew.

Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. Po przybyciu do punktu poboru krwi trzeba wypełnić kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania. Następnie pobierana jest próbka krwi, badany jest poziom hemoglobiny. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zapoznaniu się z informacjami z kwestionariusza, zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal. - 8 tabliczek czekolady.

Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole, wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa, kopia wyników badań.

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy). Tylko 15 proc. populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby, które posiadają grupę krwi Rh ujemną, proszone są o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie.

Najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.), znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

Lista punktów, w których można oddać krew, znajduje się na stronie Narodowego Centrum Krwi.

AKW, 14-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe