Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu
Strona główna » Informator » Kraj » Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu

Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu

INFORMATOR. Kraj

Małgorzata Nowak

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-03-2010
Zakończone 19 marca poznańskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy obchodów - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - już zapowiadają, że impreza z pewnością odbędzie się także w przyszłym roku.

Spotkania odbywały się w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu. Przedstawiono na nich jedenaście 30-45 min. wykładów, których mogły wysłuchać osoby zgromadzone w sali wykładowej oraz internauci. Poznański ośrodek zdecydował się bowiem na udostępnienie części wykładów poprzez sieć. Transmisję zorganizowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

"Popularyzowana wiedza z zakresu badań naukowych nad mózgiem spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania i Wielkopolski - poinformowała PAP mgr Mariola Osiak, z Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, koordynator organizacyjny Tygodnia Mózgu w Poznaniu. - 350-osobowa sala Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN wypełniona była po brzegi".

Cykl wykładów rozpoczął prof. dr hab. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członek rzeczywisty PAN wystąpieniem pt. "Perspektywy psychiatrii oczyma biologa".

O "Diecie zdrowej dla mózgu - czyli jak dbać o szare komórki" opowiedziała z kolei doc. dr hab. Anna Kowalska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Z interesującym wykładem dotyczącym anoreksji wystąpił prof. dr hab. Andrzej Rajewski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UM w Poznaniu ("Anoreksja - zaburzenie cywilizacyjne czy biologiczna predyspozycja").

Natomiast doc. dr hab. Eliza Wyszko z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu mówiła na temat nowoczesnych terapii guzów mózgu.

"Odbiorcami 2. Tygodnia Mózgu w Poznaniu była przede wszystkim młodzież szkolna i studencka. Jednak bardzo licznie uczestniczyły w wykładach także osoby dorosłe oraz starsze" - zauważyła Mariola Osiak.

Jak dodała, wszystkie tematy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Okazało się, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę z zakresu badań nad układem nerwowym. Słuchacze bardzo angażowali się w dyskusje z prelegentami, które były szczególnie żywe po wykładach, w kuluarach. Proponowali również tematy warte poruszenia w czasie przyszłorocznego Tygodnia Mózgu w Poznaniu.

Od połowy kwietnia tegoroczne wykłady będzie można pobrać ze strony: www.pan.poznan.pl.

Małgorzata Nowak, 24-03-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe