Druga Księga Polskiej Onkologii - strategia zwalczania raka piersi i raka jelita grubego w Polsce
Strona główna » Informator » Kraj » Druga Księga Polskiej Onkologii - strategia zwalcz…

Druga Księga Polskiej Onkologii - strategia zwalczania raka piersi i raka jelita grubego w Polsce

INFORMATOR. Kraj

Sylwia Jaczyńska, Iwona Turek

zdrowemiasto.pl | dodane 20-10-2011

Polskie Towarzystwo Onkologiczne
 
Na drugiej konferencji z cyklu Czas Na Onkologię, która odbyła się 19 października 2011 r. w Warszawie, eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego omówili rekomendowane przez PTO, kluczowe i strategiczne programy działań mające na celu poprawę wyników leczenia nowotworów w Polsce. Rekomendacje te zostały szczegółowo opisane w Księdze: „Strategie działań dla poprawy skuteczności zwalczania raka piersi i raka jelita grubego w rekomendacji PTO”.

Opublikowana w czerwcu br. „Biała Księga Polskiej Onkologii” - analiza zasobów opieki onkologicznej w Polsce i czynników warunkujących sukces w tym zakresie w niektórych krajach europejskich - zainicjowała merytoryczną dyskusję nad poprawą skuteczności leczenia nowotworów w Polsce, kierując uwagę nie tylko na wskaźniki epidemiologiczne, ale także na wielowymiarowy kontekst polskiego systemu opieki onkologicznej, od edukacji i liczby lekarzy poczynając, poprzez nasycenie sprzętem diagnostycznym i terapeutycznym, liczbę łóżek szpitalnych, zużycie leków przeciwnowotworowych, etc.

Wyniki analiz zawarte w Białej Księdze wskazały m.in., że chociaż nakłady na onkologię znacząco wzrosły, to w czasie ostatnich 10 lat nie udało się poprawić dynamiki spadku tzw. śmiertelności populacyjnej z powodu chorób nowotworowych, która należy w naszym kraju do najwyższych w Europie. Poprawa wyników leczenia nowotworów w Polsce wymaga opracowania i wdrożenia nowych strategii.

Dochodzimy do momentu, w którym możemy programowo działać mając na celu dobro pacjenta. W gronie znakomitych ekspertów przygotowaliśmy rozwiązania dla onkologii mieszczące się w granicach możliwości Polski. Dzięki odpowiednim zmianom organizacyjnym można uzyskać lepsze wyniki leczenia raka, przy wykorzystaniu tych środków, jakie są obecnie dostępne. Całość inicjatywy wpisuje się w realizowany przez Unię Europejską program EPAAC (European Partnership for Action Against Cancer), zawierający działania, które do 2020 roku mają spowodować spadek negatywnych następstw nowotworów (cancer burden) o 15%." – powiedział prof. Jacek Jassem, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Obie Księgi: Analiza Zasobów i Zalecane Strategie są pierwszym opracowaniem proponującym konkretne, systemowe i spójne działania w celu odwrócenia złych trendów i redukcji negatywnych następstw nowotworów piersi i jelita w Polsce. Pod pojęciem negatywnych następstw należy rozumieć wszelkie indywidualne i społeczne skutki związane z zachorowaniami na raka. Większość proponowanych działań zachowuje ważność w perspektywie ogólno - onkologicznej. Swój obecny kształt Księga zawdzięcza zarówno pracy grupy autorów, jak i szerokim konsultacjom środowiskowym. Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprosiło do współpracy ponad 200 ekspertów i praktyków polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Dokument ten obejmuje 6 szczegółowych celów związanych z 20 działaniami w zakresie profilaktyki, poprawy skuteczności leczenia i jakości życia chorych, a także zarządzania informacją oraz zapewnienia efektywności kosztowej:

  1. Ograniczenie występowania i wpływu czynników ryzyka (profilaktyka pierwotna).
    Zmniejszenie narażenia na najważniejsze czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi oraz rozpowszechnienie postaw prozdrowotnych zmniejszających ryzyko wystąpienia tego nowotworu.
  2. Zwiększenie skuteczności wczesnego wykrywania (profilaktyka wtórna).
    Zwiększenie udziału wcześnie wykrytych stanów klinicznych raka piersi w ogólnej liczbie nowych przypadków tego nowotworu.
  3. Poprawa skuteczności leczenia.
    Poprawa szybkości i trafności rozpoznawania oraz skuteczności leczenia chorych z rozpoznaniem raka piersi, prowadząca do poprawy ich rokowania.
  4. Poprawa jakości życia pacjentów.
    Poprawa jakości życia chorych w wymiarze fizycznym i psychicznym na każdym etapie choroby, od sformułowania podejrzenia, przez rozpoznanie, zastosowanie leczenia, rehabilitację i obserwację po zakończeniu leczenia, włącznie z opieką o charakterze paliatywno-hospicyjnym.
  5. Zarządzanie systemem wsparte wyczerpującą informacją.
    Zapewnienie wysokiej jakości informacji o systemie zwalczania raka piersi we wszystkich niezbędnych aspektach.
  6. Osiąganie wysokiej efektywności ekonomicznej prowadzonych działań.
    Zapewnienie wysokiego poziomu efektywności ekonomicznej prowadzonych działań, aby umożliwić osiąganie najlepszych możliwych wyników zwalczania choroby w stosunku do dostępnych nakładów.

Dokument określa także ramowy harmonogram działań i wskazuje instytucje, które powinny je realizować. Opisana strategia za swój fundament przyjmuje zasady nowoczesnego zarządzania opartego na wiedzy, z zastosowaniem zaawansowanych metod „produkcji” wiedzy, jej upowszechniania, dostępu i weryfikacji. Ambitny harmonogram strategii zakłada powstanie do końca 2011 roku szeregu ekspertyz i modeli funkcjonowania szczegółowych rozwiązań, a do połowy 2012 roku rozpoczęcie wielu projektów pilotażowych, weryfikujących przyjęte modele. Wymaga to opracowania szybkich ścieżek decyzyjnych, ścisłej współpracy przedstawicieli środowisk eksperckich i instytucji powołanych do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce, a przede wszystkim determinacji.

Priorytet nadany onkologii przez Ministerstwo Zdrowia stwarza nadzieję, że następnym – bliskim – etapem projektu pt. Czas na Onkologię będą prace nad wdrożeniem zaprezentowanych rozwiązań.

Sylwia Jaczyńska, Iwona Turek, 20-10-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe