Dla niewidomych powstaje wirtualne oko na smartfony
Strona główna » Informator » Kraj » Dla niewidomych powstaje wirtualne oko na smartfon…

Dla niewidomych powstaje wirtualne oko na smartfony

INFORMATOR. Kraj

Ludwika Tomala

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-08-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Powstaje iVirtualEye - aplikacja na smartfony, która na przejściach dla pieszych podpowie osobom niewidomym, gdzie są pasy, czy światło jest zielone czy czerwone i czy nadjeżdżają jakieś pojazdy. Aplikację przygotowuje zespół badaczy z polskiej firmy Transition Technologies S.A. we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Projekt współfinansowany jest z Programu Innowacyjna Gospodarka i realizowany ma być do 2013 r.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr inż. Konrad Wojdan, badacz w projekcie iVirtualEye, z Transition Technologies, osoby niewidome lub słabowidzące w oparciu o iVirtualEye będą mogły pokonywać skrzyżowania czy unikać niebezpieczeństw w poruszaniu się po mieście. Za pośrednictwem nawigacji GPS, a także kamery połączonej ze smartfonem, aplikacja w czasie bieżącym analizować będzie obraz i położenie użytkownika oraz informować będzie o przeszkodach: np. o zbliżaniu się do skrzyżowania, nadjeżdżających do przejścia dla pieszych samochodach, o czerwonym świetle czy o tym, że użytkownik zaczyna zbaczać z pasów na przejściu.

Jeśli osoba zbliży się do przejścia dla pieszych, powinna skierować kamerę tam, gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna. Telefon rozpozna wtedy kształt sygnalizatora (ludzika zielonego lub czerwonego) i telefon przekaże użytkownikowi informację o kolorze. Jeśli sygnalizacji na przejściu nie będzie, można będzie użyć modułu, który alarmuje o zbliżających się pojazdach.

W założeniu jej twórców, aplikacja ma np. rozpoznać, czy zbliżającym się do użytkownika obiektem jest pojazd - samochód, motor czy nawet rower - czy tylko pieszy przechodzący przez jezdnię, bo w takim wypadku urządzenie nie powinno wydawać ostrzeżenia. Nad analizą obrazu z kamery i identyfikacją zbliżających się obiektów prowadzone będą prace badawcze z użyciem sztucznej inteligencji.

Oprócz funkcji rozpoznawania niebezpieczeństw w ruchu ulicznym, aplikacja będzie mogła ustalić trasę dotarcia do danego miejsca i nawigować krokami użytkownika.

Aplikacja przeznaczona ma być na smartfony, które nie tylko posiadają odbiornik GPS i kamerę, ale również są w nich dostępne interfejsy dla osób niewidomych.

Jak wyjaśnia Wojdan, użytkownik, poruszając się po mieście, nie będzie musiał mieć telefonu na wierzchu - kamerkę na bluetooth, z której telefon odbierał będzie sygnał, można przymocować do ubrania. Telefon o niebezpieczeństwie może informować np. informacją zakodowaną w wibracji lub poprzez komunikat dźwiękowy.

"Na każdym etapie projekt będzie konsultowany z Polskim Związkiem Niewidomych i osobami niewidomymi. Inaczej nie jesteśmy w stanie stworzyć dobrej aplikacji" - zaznacza w rozmowie z PAP Bolesław Tekielski - szef zespołu programistycznego projektu iVirtualEye z Transition Technologies.

"Nie możemy zagwarantować 100 proc. skuteczności tej aplikacji, ale możemy zagwarantować wysoką skuteczność. Zawsze jest to dodatkowa informacja, na której osoba niewidoma może oprzeć swoją decyzję" - podkreśla Wojdan.

Na razie prowadzone są prace nad modułem do nawigacji GPS, w kolejnym kroku planowane są badania nad przetwarzaniem obrazu.

Jak zapewniają badacze, na razie jeszcze nigdzie na świecie nie powstał system taki jak iVirtualEye.

Ludwika Tomala, 17-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe