Cukrzyca. Diabetycy do tablicy
Strona główna » Informator » Kraj » Diabetycy do tablicy

Diabetycy do tablicy

CUKRZYCA U DZIECI

Star

zdrowemiasto.pl | dodane 10-04-2007

Nie boję się uczyć diabetyka! Order otwartych ramion
 
Polskie przedszkola i szkoły mogą być przyjazne dla dzieci z cukrzycą! Rusza ogólnopolska akcja „Diabetycy do tablicy”, skierowana do młodych diabetyków i ich nauczycieli.

Znalezienie przedszkola lub szkoły, które zechcą przyjąć dziecko z cukrzycą to dziś prawdziwe wyzwanie. Dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy często nie chcą zmierzyć się z problemem, za jaki uznają opiekę nad małym diabetykiem, unikają dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności. Mimo rosnącej świadomości na temat cukrzycy w Polsce, dzieci z cukrzycą są dyskryminowane i stają się zbędnym ciężarem dla szkół i przedszkoli.

Na szczęście istnieją także chlubne wyjątki, o których trzeba mówić i ludzie, których należy nagradzać. Akcja „Diabetycy do tablicy” zmierza do tego, by uhonorować tych nauczycieli i wychowawców, którzy nie bali się podjąć próby współpracy z diabetykami, wiedzą o cukrzycy tyle, by bez obawy uczyć i opiekować się chorymi uczniami i sprawiają, że dzieci z cukrzycą czują się w szkole dobrze i bezpiecznie.

W ramach akcji ogłoszony jest konkurs, w którym mogą wziąć udział mali i młodzi diabetycy oraz zgłoszeni przez nich nauczyciele – ci ulubieni, najbardziej zaangażowani i otwarci na ich szkolne zmagania z cukrzycą. Zadaniem nauczycieli jest podzielenie się swoimi doświadczeniami w opiece nad diabetykiem – napisanie tekstu, który oceni konkursowe jury. Wszyscy zgłoszeni przez uczniów nauczyciele dostaną specjalne dyplomy. Najlepsze teksty publikowane będą w prasie i w internecie, a zwycięska para uczeń - nauczyciel otrzyma atrakcyjne nagrody. Główną nagrodą dla dziecka będzie pompa insulinowa, która jednocześnie podaje insulinę oraz mierzy poziom glukozy we krwi.

Oficjalnym patronem akcji „Diabetycy do tablicy” jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.minimed.pl .


Star, 10-04-2007, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Cukrzyca typu 1, nazywana też cukrzycą wieku młodzieńczego dotyka najczęściej dzieci i młodzieży. Jest nieuleczalną chorobą, spowodowaną zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny - hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Walka z chorobą polega na podawaniu insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub przy użyciu specjalnej pompy. Konieczne są także kilku - a nawet kilkunastokrotne w ciągu dnia badania poziomu cukru we krwi. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób. Ok. 10% przypadków stanowi cukrzyca typu 1, ujawniająca się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym.

* * *
(...) Powikłania cukrzycy
I. Choroby układu sercowo-naczyniowego
Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów chorych na cukrzycę. Mają one istotny wpływ na chorobowość oraz pośrednie i bezpośrednie koszty związane z tym schorzeniem. Cukrzyca typu 2 jest niezależnym czynnikiem ryzyka powikłań makronaczyniowych, do których zalicza się także często współwystępujące schorzenia, na przykład nadciśnienie tętnicze i dyslipidemię.
  A. Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze (ciśnienie ≥ 140/90 mm Hg) jest chorobą często współistniejącą z cukrzycą, występującą u większości chorych, zależnie od: typu cukrzycy, wieku, otyłości i pochodzenia etnicznego. Nadciśnienie tętnicze jest także głównym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i powikłań mikronaczyniowych, takich jak retinopatia i nefropatia. W cukrzycy typu 1 jest ono często następstwem nefropatii, w cukrzycy typu 2 stanowi zwykle część zespołu metabolicznego (tzn. otyłości, hiperglikemii i dyslipidemii), związanego ze znacznie częstszymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
  B. Zaburzenia lipidowe
U chorych na cukrzycę typu 2 często występują zaburzenia lipidowe zwiększające częstość chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykazano, że leczenie zaburzeń lipidowych, którego celem jest obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, podwyższenie stężenia cholesterolu frakcji HDL i obniżenie stężenia triglicerydów, zmniejsza częstość powikłań makronaczyniowych i śmiertelność wśród chorych na cukrzycę typu 2, szczególnie po wcześniejszych incydentach sercowo-naczyniowych.
II. Nefropatia
Nefropatia cukrzycowa występuje u 20-40% chorych na cukrzycę i jest główną przyczyną schyłkowej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii lub innego leczenia nerkozastępczego. Wykazano, że najwcześniejszym etapem nefropatii w cukrzycy typu 1 i wyznacznikiem rozwoju nefropatii w cukrzycy typu 2 jest utrzymująca się albuminuria rzędu 30–299 mg na dobę (mikroalbuminuria). Jest ona również istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
III. Retinopatia
Retinopatia cukrzycowa jest bardzo swoistym powikłaniem naczyniowym zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Jej częstość w dużym stopniu zależy od czasu trwania cukrzycy. Ocenia się, że retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną nowych przypadków utraty wzroku u dorosłych w wieku 20–74 lat.
IV. Choroby stóp
Amputacja i owrzodzenia stóp należą do najczęstszych następstw neuropatii cukrzycowej i są główną przyczyną chorobowości i niepełnosprawności chorych na cukrzycę. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i leczeniu niezależnych czynników ryzyka można zapobiec lub opóźnić wystąpienie tych niekorzystnych stanów. Ryzyko owrzodzenia lub amputacji jest większe u osób chorujących na cukrzycę dłużej niż 10 lat, u mężczyzn ze złą kontrolą glikemii lub przy występujących powikłaniach sercowo-naczyniowych, siatkówkowych lub nerkowych.
V. Neuropatia
Polineuropatia bólowa jest istotnym powikłaniem zmniejszającym komfort życia a w skrajnych przypadkach uniemożliwiającym egzystencję ze względu na nasilenia dolegliwości bólowych. Pociąga to za sobą brak możliwości zarobkowania, jest przyczyną zespołów depresyjnych. Neuropatia autonomicznego układu nerwowego powoduje zaburzenia różnych funkcji somatycznych (m.in. hipotonia ortostatyczna, biegunki, zaparcia, zaburzenia potliwości, zaburzenia rytmu serca). (...) Zrodło: „PROGRAM PREWENCJI I LECZENIA CUKRZYCY w POLSCE" NA LATA 2006-2008, Ministerstwo Zdrowia RP, Departament Polityki Zdrowotnej, www.mz.gov.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe