Co Polacy wiedzą o chłoniakach?
Strona główna » Informator » Kraj » Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

INFORMATOR. Kraj

Małgorzata Szczęśniak (Ciok)

zdrowemiasto.pl | dodane 17-09-2013

Przeprowadzono sondy uliczne w Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu
 
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Wyniki wskazują, że ponad 50% ankietowanych nie znało objawów chłoniaka. Mimo, że deklarujemy, że wiemy czym są chłoniaki, wciąż niewiele o nich wiemy.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września) Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zbadało stan wiedzy Polaków o chłoniakach.

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition (http://www.lymphomacoalition.org/) – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Działania podejmowane na całym świecie przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki nieziarnicze (ok. 80% przypadków) i chłoniaki ziarnicze (inaczej chłoniaki Hodgkina).

Do grupy chłoniaków zalicza się również przewlekłą białaczkę limfocytową. Przyczyny zachorowalności nie zostały jeszcze poznane, choć wytypowano już wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Na chłoniaki chorują osoby w różnym wieku. Ryzyko zachorowania na chłoniaki nieziarnicze według danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia.

Krakow_33.jpg

W Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie przeprowadzono sondy uliczne, w których ankieterzy zapytali Polaków o to, czy wiedzą co to jest chłoniak, o znajomość jego objawów oraz czy wg nich jest całkowicie wyleczalny. O wiedzę na temat chłoniaków zapytano 1474 osoby w różnym wieku i różnej płci. Podczas akcji ankieterzy rozdawali również materiały edukacyjne na temat chłoniaków.
Wyniki przeprowadzonego, w ramach kampanii „Zdemaskuj chłoniaka”, badania wskazują, iż 38% ankietowanych zadeklarowało, iż nie wie co to są chłoniaki.
 

chloniaki1.gif

Każda osoba, która zadeklarowała, iż wie czym są chłoniaki została zapytana o objawy tej choroby oraz czy wg niej choroba ta może być całkowicie wyleczalna. Wyniki badania wskazują, iż wiedzy na temat objawów chłoniaka nie ma ponad 50% osób. Najczęściej wymienianym przez przechodniów objawem chłoniaka było „powiększenie węzłów chłonnych”, które wg danych epidemiologicznych jest najczęściej występującym objawem chłoniaka.

chloniaki2.gif

chloniaki3.gif

Również nie wszyscy Polacy, deklarujący, iż wiedzą czym jest chłoniak, mają wiedzę na temat obecnych wyników i postępów w leczeniu tej choroby.

chloniaki4.gif
 
Wyniki przeprowadzonego badania świadczą o potrzebie zintensyfikowania edukacji na temat diagnostyki i leczenia chłoniaka oraz o zasadności przeprowadzania kampanii edukacyjnych takich, jak kampania „Zdemaskuj chłoniaka”.

Objawy towarzyszące chłoniakom często przypominają zwykłe przeziębienie i są lekceważone, przez co nowotwór ten wykrywa się zazwyczaj dopiero w stadium zaawansowanym. Posiadanie wiedzy na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i tym samym - szybsze rozpoczęcie leczenia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.
Wroclaw_11.jpg
„Zdemaskuj chłoniaka” to hasło ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej zainicjowanej w maju 2008 r. Podstawowym celem działań jest edukacja społeczeństwa w kierunku właściwego rozpoznawania objawów nowotworów układu chłonnego i nie lekceważenia niepokojących symptomów choroby. Patronat merytoryczny objęli: Polska Unia Onkologii, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków


    1. Powiększone węzły chłonne
    2. Osłabienie
    3. Znaczna utrata masy ciała 
    4. Nieuzasadnione zmęczenie
    5. Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny 
    6. Obfite nocne poty
    7. Długo utrzymujący się kaszel lub duszność
    8. Uporczywe swędzenie skóry


Rozpoznanie chłoniaka

Chłoniak może zostać rozpoznany tylko przez lekarza specjalistę. Do pełnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia potrzebne jest:

  • ustalenie dotychczasowego przebiegu choroby,
    czyli tzw. wywiad lekarski,
  • badanie palpacyjne (dotykowe), w którym lekarz ocenia wszystkie dostępne badaniu węzły chłonne, określa ich wielkość, spoistość, ruchomość oraz ustala, czy są bolesne,
  • badanie histopatologiczne (mikroskopowe) podejrzanego (powiększonego) węzła chłonnego pobranego chirurgicznie; to jedyny, oprócz badania immunofenotypowego z krwi obwodowej czy szpiku kostnego, wiarygodny sposób ustalenia rozpoznania
    i określenia typu chłoniaka.

Przed rozpoczęciem leczenia należy również określić stopień zaawansowania klinicznego poprzez wykonanie:

  • pełnych badań laboratoryjnych krwi,
  • badań obrazowych klatki piersiowej i jamy brzusznej (oraz innych lokalizacji),
  • badanie szpiku kostnego, które sprawdzi stopień jego zajęcia przez proces nowotworowy.

Wroclaw_22.jpgLeczenie

Leczenie osób chorych na chłoniaki powinno odbywać się wyłącznie w ośrodkach wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów układu chłonnego. Ze względu na dużą różnorodność chłoniaków istnieje wiele schematów ich leczenia. Przebieg leczenia i rokowanie zależy m.in. od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Celem leczenia pacjentów z chłoniakami jest całkowite cofnięcie (całkowita remisja) choroby, wydłużenie czasu życia bez jej nawrotu oraz poprawa jakości życia. W leczeniu chłoniaków i przewlekłej białaczki limfocytowej wykorzystuje się: radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, zabiegi chirurgiczne, przeszczepy szpiku i terapie celowane.

Małgorzata Szczęśniak (Ciok), 17-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" zrzesza osoby, które kierując się szlachetnymi pobudkami pragną pomagać chorym na chłoniaki. Celem Stowarzyszenia jest m.in.: niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich rodzinom oraz działanie na rzecz poprawy jakości ich życia, propagowanie wiedzy na temat chorób układu chłonnego i metod ich leczenia oraz szeroko pojętej problematyki onkologicznej, propagowanie profilaktyki chorób nowotworowych oraz działania na rzecz rehabilitacji zdrowotnej i społecznej chorych po leczeniu onkologicznym. Więcej informacji o Organizatorze na: http://www.przebisnieg.org/
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe