Ogólnopolski konkurs na projekt badawczy „Celuj w Innowacje” rozstrzygnięty
Strona główna » Informator » Kraj » Ogólnopolski konkurs na projekt badawczy „Celuj w …

Ogólnopolski konkurs na projekt badawczy „Celuj w Innowacje” rozstrzygnięty

INFORMATOR. Kraj

Milena Wielgolewska

zdrowemiasto.pl | dodane 11-10-2013

Konkurs „Celuj w Innowacje”
 
Kapituła Konkursu podjęła decyzję o przyznaniu dofinansowania aż 5 projektów badawczych w zakresie chorób zapalnych w chorobach płuc, na kwotę ponad 600 000 PLN. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 4. października br., w trakcie uroczystej Gali. Spotkaniu towarzyszyła debata ekspercka na temat modelu finansowania nauki w Polsce.

Konkurs „Celuj w Innowacje” skierowany był do ośrodków i instytucji naukowych oraz ich pracowników, którzy poprzez udział w konkursie mogli otrzymać szansę na otrzymanie dofinansowania zgłoszonego projektu badawczego. Inicjatywę wsparli swoim autorytetem wybitni eksperci związani z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju, którzy wraz z Organizatorami konkursu dokonali wyboru najlepszych projektów spośród  kilkunastu nadesłanych z całego kraju.

– Gratuluję wszystkim laureatom. Poziom zgłoszeń potwierdza ogromny potencjał polskich naukowców. Cieszę się, że firmy to dostrzegają i decydują się na wprowadzanie narzędzi, umożliwiających jego wykorzystanie. Takie podejście, otwierające pole do współpracy biznesu i nauki jest w naszym kraju bardzo potrzebne - powiedział Prof. Tomasz Targowski, Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie - członek Kapituły Konkursu.
– Dziękujemy za wszystkie przesłane zgłoszenia. Zainteresowanie środowiska naukowego konkursem potwierdza, że takie inicjatywy są potrzebne. Poziom merytoryczny zgłoszonych projektów był bardzo wysoki, dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć na nie większe wsparcie finansowe niż początkowo planowaliśmy. Zdecydowaliśmy się wesprzeć te projekty, które zdaniem ekspertów i naszym mają szansę stać się ważnym krokiem na drodze do poszukiwania skutecznych i nowoczesnych terapii w zakresie chorób płuc. Dziękuję także Kapitule Konkursu, za zaangażowanie i wsparcie merytoryczne w wyłanianiu najlepszych projektów - mówił Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.
– Postawiliśmy na  te projekty,  które były najbardziej zbieżne z zaproponowanym przez nas zakresem tematycznym i prezentują nowe podejście do omawianych zagadnień. Obecnie prowadzimy rozmowy, które określają konkretne zasady współpracy przy realizacji zgłoszonych  projektów - dodała Monika Lamparska–Przybysz, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Produktów Leczniczych Celon Pharma S.A.

Celuj_1.jpg

Łączne dofinansowanie projektów w ramach I. edycji konkursu przekroczy 600 000 PLN. Lista rankingowa została przygotowana w oparciu o ilość przyznanych punktów przez członków Kapituły Konkursu.

lista_1.gif

Celuj_2.jpg

Polska nauka vs. biznes na drodze do innowacji – czy istnieje model idealny?


Uroczystemu rozdaniu nagród towarzyszyła debata na temat modelu finansowania nauki w Polsce. Wzięli w niej udział: prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Krzysztof Rybiński, rektor uczelni Vistula,  prof. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi, dr Tomasz  Perkowski, wiceprezes Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, dr Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.

Eksperci wymienili szereg przyczyn niskich nakładów na R&D, przyznając, że kluczem do sukcesu są zmiany systemu edukacji, który będzie promował pracę zespołową, rozwijał kreatywność oraz zachęcał do współpracy z działami R&D firm wybitnych, młodych naukowców. Zmiany te zdaniem ekspertów są konieczne by zahamować negatywny trend odpływu talentów naukowych za granicę. Dodatkowo, należy wyeliminować antybodźce, które sprawiają, że badacze koncentrują się na zbieraniu punktów naukowych i nie rozwijają projektów, które mogą mieć cenny potencjał aplikacyjny. Wśród barier ze strony biznesu wymienili istniejący system podatkowy, ale i brak zaufania ze strony Państwa do inicjatyw współpracy, które coraz częściej pojawiają się ze strony biznesu. Postulowali również aktywną rolę państwa w dofinansowaniu tych projektów, które w ocenie przedstawicieli biznesu mogą mieć wartościowe zastosowanie w praktyce.

Milena Wielgolewska, 11-10-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe