Badania dotyczące bezpieczeństwa łódzkich dzieci
PAP - NAUKA W POLSCE
Fot. naukawpolsce.pl
Blisko połowa uczniów deklaruje, iż w ich klasach są uczniowie agresywni. Najczęściej w szkołach podstawowych zdarzają się przypadki występowania uczniów krzywdzących innych. Także blisko połowa zadeklarowała, że w ich klasach są uczniowie, których się izoluje i marginalizuje.
Badani uczniowie krytycznie oceniają zachowania nauczycieli wobec przemocy. Najczęstszą reakcją nauczycieli na przemoc jest krzyk, usuwanie ucznia z klasy i ośmieszanie. Według socjologów można na tej podstawie stwierdzić, iż nauczyciele reagują przemocą za stosowanie jej przez uczniów.
Ocenie poddane zostały także inne aspekty związane z pracą nauczycieli. W opinii uczniów większość nauczycieli prowadzi swoje lekcje tak, że uczniowie się na nich nudzą. Zdaniem łódzkich socjologów, jest bardzo wyraźny związek między nudą na lekcjach a wzrostem zachowań agresywnych.
"W oparciu o te badania można stwierdzić, że nauczyciele się starają, ale mają za mało instrumentów. Ci, którzy chcą coś zrobić, jeszcze nie bardzo wiedzą jak mają przeciwdziałać tym problemom, czasami się boją" - zaznaczyła dr Michałowska.
Zbadana została także aktywność pozalekcyjna i pozaszkolna uczniów.
Ponad 2/3 badanych uczestniczy w różnych formach zajęć pozaszkolnych. Są to najczęściej zajęcia sportowe i taneczne, nauka języków obcych i kółka zainteresowań. Jedynie nieco ponad 1/3 badanych sama zdecydowała o wyborze zajęć, w przypadku pozostałych o wyborze zdecydowali rodzice. W wolnym czasie uczniowie najczęściej spotykają się z kolegami, słuchają muzyki, korzystają z internetu - najrzadziej odpoczywają.
Z ankiet wynika, że uczniowie rzadko rozmawiają z rodzicami o osobistych przeżyciach i problemach. Rodzice angażują się przede wszystkim w rozmowy dotyczące nauki i obowiązków szkolnych, a inne problemy dotyczące życia codziennego ich dzieci raczej nie pojawiaję się jako tematy wspólnych rozmów. Badania wskazują, że o łódzką rodzinę dbają przede wszystkim matki i to najczęściej samotne. Aż 1/5 badanych uczniów wychowuje się tylko pod opieką matki.
"Nasze badania wskazują na kryzys ojcostwa w rodzinie łódzkiej. Dzieci odpowiadały na pytania, które pozwoliły stwierdzić, że kobiety na swoich barkach dźwigają wszystko - bezpieczeństwo dzieci, wspomożenie w nauce, kontakty ze szkołą, rozwiązywanie problemów. Dewaluacja roli ojcowskiej jest ewidentna" - podkreśliła koordynator projektu.
Raport z realizacji projektu trafił już do wydziału edukacji Urzędu Miasta Łodzi. "Wiem, że już wpłynął on na modyfikację programów profilaktycznych i modyfikację pewnych działań edukacyjnych. Właśnie o to chodzi, żeby te badania nie poszły do szuflady, lecz by stanowiły pewną przestrzeń, podstawę do działania" - podkreśliła Michałowska.Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Eksperci apelują o usprawnienie procesu oceny i wprowadzania innowacyjnych szczepionek do Programu Szczepień Ochronnych
- Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Wszystkie w tym dziale