Wirus HCV. Infekcja wirusem HCV. 95 procent Polaków zakażonych wirusem HCV nie jest tego świadomych
Strona główna » Informator » Kraj » 95 procent Polaków zakażonych wirusem HCV nie jest…

95 procent Polaków zakażonych wirusem HCV nie jest tego świadomych

INFORMATOR. Kraj

Paweł Wernicki

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 21-05-2009

Wirus zapalenia wątroby typu C (wirus HCV). űródło: Wikipedia / PAP
 
Profilaktyka wygląda podobnie jak w przypadku wirusa HIV, tyle że WZW jest znacznie bardziej zakaźne - trzeba unikać kontaktu z krwią i przypadkowych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia, a także przestrzegać prostych zasad higieny - zarazić się można używając cudzej szczoteczki do zębów lub maszynki do golenia, u niechlujnego fryzjera, u kosmetyczki lub w podejrzanym salonie tatuażu albo piercingu. Szczególnie łatwo się zarazić przyjmując dożylnie narkotyki.

Zakażenie HCV rozwija się latami, przeważnie nie dając żadnych objawów albo objawy mało specyficzne, przypominające grypę, zmęczenie czy depresję. Bardzo to utrudnia wczesne wykrywanie choroby, o czym przekonał się niedawno obecny na konferencji Antoni Styrczula, były rzecznik prasowy prezydenta Kwaśniewskiego. Prawdopodobnie uległ zakażeniu kilkanaście lat temu, jednak ani on, ani nikt z otoczenia nie zauważył niepokojących objawów.

Mimo pozornie łagodnego przebiegu przewlekłego zapalenia, wirus stopniowo niszczy tkankę wątroby i u co piątej osoby zakażonej prowadzi do rozwoju marskości i raka wątroby. Wówczas jedynym sposobem, by pomóc choremu, jest przeszczep tego narządu.

Wiadomo, że zmniejszając liczbę zakażonych osób, obniżamy ryzyko przenoszenia się wirusa na innych ludzi. Ponieważ dotychczas nie udało się opracować szczepionki na HCV, leki przeciwwirusowe są najlepszym sposobem przeciwdziałania epidemii WZW C. Jednak stosowana obecnie u 2/3 chorych lamiwudyna szybko przestaje być skuteczna - wycofano ją z użytku miedzy innymi w Rumunii - mówił prof. Halota.

Przygotowany przez ekspertów już w roku 2005 Narodowy Program Zwalczania Zakażeń HCV wciąż nie został wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia, tradycyjnie powołujące się na brak pieniędzy. Przedstawiciel ministerstwa, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrandt przypominał, że na zorganizowanej przez ekspertów Unii Europejskiej konferencji poświęconej zapaleniom wątroby nie pojawił się żaden z zaproszonych polityków.

W związku ze Światowym Dniem WZW w wybranych laboratoriach Synevo dostępne będą bezpłatne badania diagnostyczne na obecność przeciwciał antyHCV (3000 testów) oraz HBsAg(1000 testów) - adresy placówek można znaleźć na stronie stowarzyszenia "Prometeusze" (www.prometeusze.pl). Wystarczy zadzwonić, podać hasło "Światowy dzień WZW" i umówić się na wizytę. Już w środę mogą się poddać badaniu posłowie.

Paweł Wernicki, 21-05-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

 
HCV - cichy zabójca
Zdaniem naukowców, Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C (HCV), to cicha epidemia. Liczba zakażonych tym wirusem w Europie to około 9 milionów osób, ale ponad połowa osób nie wie o swojej chorobie. Największy odsetek chorych jest w części środkowo-wschodniej kontynentu, bo aż 6,7 milionów.  W odpowiedzi na rozszerzającą się epidemię specjaliści od HCV zorganizowali projekt wspierający badania ekonomicznych i społecznych kosztów tego wirusa. Jednym z elementów projektu jest Międzynarodowy Szczyt 16 krajów Europy.

Zapraszamy do zapoznania się
z materiałem filmowym.

 
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe