1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS
Strona główna » Informator » Kraj » 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS

INFORMATOR. Kraj

Agata Kwiatkowska

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-12-2010
Blisko 13 tys. zakażeń wirusem HIV i ponad 2,3 tys. zachorowań na AIDS wykryto w Polsce od początku epidemii w połowie lat 80. Szacuje się, że zakażeń jest co najmniej dwa razy więcej. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.

Od 1985 r., który uważany jest za początek epidemii HIV/AIDS do 30 kwietnia br. w Polsce odnotowano 12 893 zakażonych, w tym co najmniej 5 637 w związku z używaniem narkotyków. 2 353 osób zachorowało na AIDS, a 1 023 chorych zmarło.

Na początku września 2010 r. leczeniem ARV (antyrertowirusowym) objętych było ok. 4813 pacjentów, w tym 134 dzieci.

Jak szacuje UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS) na świecie HIV zakaziło się ok. 68 mln osób. Obecnie z wirusem żyje ok. 33 mln ludzi. Według UNAIDS co 6 sekund na świecie ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS, z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko.

Wspólną cechą epidemii na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach jest fakt, iż zakażenia HIV dotykają głównie osoby młode. Ponad połowa zakażających się HIV na świecie jest między 15. a 24. rokiem życia. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 proc. wszystkich zakażeń HIV dotknęło osoby między 20. a 29. rokiem życia. Najliczniejsza grupą (ok. 75 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

W Polsce obecnie nie mówimy w ogóle o grupach ryzyka, ale ryzykownych zachowaniach. Według Krajowego Centrum ds. AIDS najwięcej wykrywanych obecnie zakażeń jest konsekwencją kontaktów seksualnych - zarówno pomiędzy mężczyznami, jak i heteroseksualnych.

Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, czyli około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Polska w porównaniu z innymi krajami europejskimi wykazuje najwyższy, ponad 50-procentowy odsetek osób nieświadomych swego zakażenia.

Zdaniem ekspertów w Polsce liczba badań w kierunku HIV, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż za mała. Zachęcają, by osoby, które miały w przeszłości ryzykowne zachowania, zrobiły test. Przekonują, że wcześnie podjęte leczenie jest bardziej efektywne. Testy zalecane są również dla kobiet w ciąży, ponieważ matka, która wie o swoim zakażeniu HIV, ma niemal 100-procentową szansę, by urodzić zdrowe dziecko.

Bezpłatnie i anonimowo testy na obecność wirusa HIV, połączone z indywidualnym poradnictwem przed testem i po nim, można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których obecnie w Polsce funkcjonuje 28.

W grudniu, w Warszawie będzie można zrobić test także w sobotę. W ramach warszawskich Dni testowania w PKT przy ul. Chmielnej 4 będzie czynny przez sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do czwartki w godz. 16-19.30, w piątki w godz. 12-15.30, a we wszystkie grudniowe soboty w godz. 10-18.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Zwyczajowo przypina ją się 1 grudnia. W Polsce jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS dla osób działających na rzecz chorych.

Agata Kwiatkowska, 01-12-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć


HIV - Wirus Niedoboru Immunologicznego - atakuje układ immunologiczny, który chroni organizm przed infekcjami. Celem wirusowego ataku jest określony typ białych krwinek zwanych komórkami CD4+. HIV opanowuje komórkę, umieszcza własne geny w jej DNA i wykorzystuje ją do produkcji dalszych wirusowych cząsteczek. Te z kolei zarażają inne komórki. Z czasem, komórki CD4+, w których zagnieździł się wirus, umierają, chociaż naukowcy nie wiedzą dokładnie jak. Zdolność organizmu do zwalczania chorób słabnie w miarę ubywania komórek CD4+. Kiedy liczba tych komórek osiąga punkt krytyczny, lekarze stwierdzają u pacjenta Aids zespół nabytego upośledzenia odporności. HIV to szczególny rodzaj wirusa tak zwany retrowirus. Choć retrowirusy są mniej skomplikowane od zwykłych wirusów, na ogół trudniej je zwalczyć. Ich geny wnikają do DNA zaatakowanych komórek i w konsekwencji wszystkie nowe komórki wyprodukowane przez tę zarażoną również zawierają geny wirusa. Proces powielania genów retrowirusa w zaatakowanej komórce jest obciążony dużym stopniem błędu. W połączeniu z wysokim tempem replikacji oznacza to, że w miarę rozprzestrzeniania się mutacja HIV odbywa się również w szybkim tempie. Co więcej, otoczka cząsteczki wirusa HIV jest zbudowana z takiego samego materiału jak niektóre komórki ludzkiego organizmu. System immunologiczny ma zatem trudności z odróżnianiem cząsteczek wirusa od zdrowych komórek. (animacja: PAP, naukawpolsce.pl)
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe