Zręczność ludzkich dłoni to uboczny efekt ewolucji stóp
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Zręczność ludzkich dłoni to uboczny efekt ewolucji…

Zręczność ludzkich dłoni to uboczny efekt ewolucji stóp

INFORMATOR. Ciekawostki

KRX

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ewolucja ludzkich dłoni była ściśle związana z ewolucją stóp, a konkretnie stanowiła jej efekt uboczny - dowodzą naukowcy w piśmie "Evolution".

Naukowcy kanadyjscy stworzyli komputerowy model matematyczny, przy użyciu którego próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dłonie człowieka zyskały swoją sprawność. Okazało się, że ważnym czynnikiem, który stymulował ewolucję dłoni, były zmiany kształtu naszych stóp.

Dzięki temu, że człowiek zyskał możliwość stanięcia na dwóch nogach i poruszania się w postawie wyprostowanej, jego ręce przestały być wyłącznie podpórkami podczas chodzenia. Zaczęły spełniać ważniejszą funkcję - manipulowania przedmiotami. Doprowadziło to stopniowo do pojawienia się pierwszych technologii obróbki kamienia.

Jak podkreśla kierownik badań, Campbell Rolian z University of Calgary w Kanadzie, model matematyczny wykazał to samo, o czym mówił już Darwin, który łączył dwunożność człowieka z rozwojem dłoni i używaniem narzędzi. Jednak, według Darwina, były to niezależne wydarzenia, które po prostu nastąpiły po sobie. "Myśmy zaś wykazali, że zmiany w dłoniach i stopach mają wiele wspólnego ze sobą" - dodaje.

Naukowcy rozpoczęli od dokonania pomiarów dłoni oraz stóp ludzi i szympansów. Odnaleźli silne korelacje w wielkości pomiędzy różnymi częściami dłoni i odpowiadającymi im partiami stóp.

"Model matematyczny pozwolił nam zasymulować presję ewolucyjną, jak oddziaływała na stopy i dłonie człowieka" - mówi Rolian. Dzięki niemu naukowcy obserwowali, w jaki sposób niewielkie zmiany w warunkach zewnętrznych przekładały się na kształt dłoni i stóp. Jedna z prawidłowości, którą odkryli, to zachowanie proporcji w wielkości dłoni i stóp.

"Jeśli na przykład ktoś ma długi duży palec u stopy, prawdopodobnie będzie miał długi kciuk" - wyjaśnia Rolian.

Jego zdaniem to podobieństwo między zmianami w dłoniach i stopach wynika z tego, że ich rozwój oparty jest na podobnym wzorcu genetycznym. Niewielkie metamorfozy, jakie w nim zachodzą, mogą wpłynąć równolegle na stopy i dłonie.

Te równoległe zmiany, czy też efekty uboczne, mogły być ważnym ewolucyjnym czynnikiem, który umożliwił przodkom człowieka, a także neandertalczykom, rozwinięcie zdolności manualnych - podkreśla.

KRX, 22-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe