„Zielona rdza” skutecznie więzi radioaktywne odpady
Strona główna » Informator » Ciekawostki » „Zielona rdza” skutecznie więzi radioaktywne odpad…

„Zielona rdza” skutecznie więzi radioaktywne odpady

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-03-2011
Szczególna odmiana rdzy może ochronić środowisko przed skażeniem radioaktywnym pierwiastkiem, neptunem - informuje "New Scientist".

Neptun to pierwiastek promieniotwórczy, ciężki metal, który powstaje w reaktorach jądrowych. Jego okres półrozpadu przekracza - w przypadku najtrwalszego izotopu - 2 miliony lat. Jest bardziej "ruchliwy" od innych transuranowców (jak pluton, ameryk czy kiur). Wraz z wodą może przenikać do gleby. Łatwo wiąże się z cząstkami gleby, zwłaszcza gliniastej - i przenika do roślin. Spożyty przez człowieka jest w przeważającej części wydalany, ale setne części dawki mogą się odkładać w kościach i wątrobie. Jego promieniowanie zwiększa ryzyko nowotworów.

"Zielona rdza" to skomplikowany związek żelaza, powstający w procesie rdzewienia. Ponieważ brakuje mu elektronów, łatwo wchodzi w reakcje chemiczne - także z pospolitymi zanieczyszczeniami.

Bo Christiansen i jego koledzy z uniwersytetu w Kopenhadze uważają, że "zielona rdza" może skutecznie wiązać zawarty w radioaktywnych odpadach neptun. Obecnie odpady, w których występuje neptun przechowywane są w stalowo-miedzianych pojemnikach zanurzonych w wodzie. Dodanie do wody zielonej rdzy pozwoliłoby uniknąć zanieczyszczenia wód gruntowych nawet po pęknięciu pojemnika.

PMW, 22-03-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe