Żelazny korkociąg przeciwko superbakteriom
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Żelazny korkociąg przeciwko superbakteriom

Żelazny korkociąg przeciwko superbakteriom

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-12-2011
Podobne do korkociągu struktury występujące w przyrodzie mogą być inspiracją dla specjalistów zwalczających antybiotykooporne szczepy bakterii - informuje pismo "Nature Chemistry".

Oporne na antybiotyki bakterie Escherichia coli czy lekooporne szczepy gronkowca (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, MRSA) są coraz większym wyzwaniem dla lekarzy.

Naukowcy z University of Warwick (Wielka Brytania) stworzyli nową klasę syntetycznych, helikoidalnych (czyli podobnych do korkociągu) cząsteczek, określanych przez nich jako "flexicates", w których centralnej części znajdują się atomy żelaza. Są one skuteczne przeciwko MRSA i E.coli, jednak wydają się nie być szkodliwe dla człowieka. Lepsze właściwości przeciwbakteryjne mają cząsteczki lewoskrętne.

Oprócz właściwości przeciwbakteryjnych, nowa klasa cząsteczek może znaleźć wiele innych zastosowań w leczeniu chorób. Co ważne, można produkować je w wersji wyłącznie prawo- lub lewoskrętnej, co w przypadku innych cząsteczek o podobnej budowie zwykle się nie udawało.

PAP, 01-12-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe