Zaparcia dzieci kosztowne jak astma
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Zaparcia dzieci kosztowne jak astma

Zaparcia dzieci kosztowne jak astma

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-03-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zaparcia u dzieci mogą być niemal tak poważnym i kosztownym problemem zdrowotnym, jak astma czy zaburzenia koncentracji uwagi (ADHD) - informuje "Journal of Pediatrics".

Badacze z Nationwide Children's Hospital przeanalizowali dane zebrane w reprezentacyjnej dla USA grupie dzieci poniżej 18 roku życia, u których zdiagnozowano zaparcia lub którym przepisywano środki przeczyszczające przez dwa kolejne lata (w roku 2003 i 2004).

Analiza wykazała, że dzieci cierpiące na zaparcia częściej korzystały z opieki medycznej niż dzieci bez problemów z wypróżnianiem. Generowało to koszty w wysokości niemal 4 mld dolarów rocznie, czyli takie jak astma czy ADHD.

Mimo to zaparcia dziecięce są problemem znacznie bardziej bagatelizowanym niż pozostałe dwa schorzenia - komentuje prowadzący badania Carlo Di Lorenzo.

Jak zaznacza badacz, choć uważa się je za stosunkowo łagodną dolegliwość, badania wskazują, że może ona znacznie pogarszać komfort życia.

Szacuje się, że zaparcia dotyczą co czwartego dziecka. Mogą być spowodowane za małą ilością warzyw, owoców i błonnika w diecie, oporami przed korzystaniem z toalet poza domem, zmianą nawyków podczas wakacji oraz ignorowaniem potrzeby wypróżnienia się podczas różnych zajęć.

Jak ocenia di Lorenzo, rodzice często nie zdają sobie sprawy jak poważne skutki zdrowotne mogą mieć zaparcia. Mogą powodować ból, problemy w szkole, czasem nawet wymagają interwencji chirurgicznej. Poza tym codzienne borykanie się z takim problemem może prowadzić do problemów emocjonalnych i niskiej samooceny.

Optymistyczne jest to, że zaparcia u dzieci przeważnie można leczyć przy pomocy prostych zmian diety i zachowania, a czasem łagodnych leków przeczyszczających. Przy lekkich zaparciach, utrzymujących się 3-4 dni, pomocne mogą się okazać np. soki lub przetwory ze śliwek czy jabłek; produkty z pełnego ziarna; a nawet ciepła kąpiel. Jeśli problem nie mija, rodzice powinni jednak poszukać porady u specjalisty, radzą autorzy pracy.

Ważne jest też, by rodzice przełamali wstyd i rozmawiali z dziećmi na temat wypróżniania się, tak naturalnie, jak rozmawiają o innych funkcjach organizmu, podkreślają badacze.

JJJ, 24-03-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe