PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Zapachy łagodzą stres m.in. poprzez wpływ na geny…

Zapachy łagodzą stres m.in. poprzez wpływ na geny

PAP - NAUKA W POLSCE

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-08-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Aromaterapia, czyli wdychanie roślinnych olejków eterycznych, jest od dawna stosowana w celach relaksacyjnych, uspokajających, przeciwzapalnych i nasennych. Naukowcy z Japonii wykazali teraz, że niektóre substancje zapachowe łagodzą stres poprzez wpływ na aktywność pewnych genów oraz na liczebność komórek odporności.

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Zespół pod kierunkiem dra Akio Nakamury z Centrum Badań Technicznych T. Hasegawa sprawdzał wpływ linalolu, olejku aromatycznego o zapachu kwiatowym, na poddawane stresowi szczury. Związek ten występuje w takich roślinach i pokarmach, jak herbata, pomarańcze, winogrona, mango, cytryny, pomidory, bazylia oraz lawenda.

W aromaterapii, która jest jedną z gałęzi medycyny alternatywnej, linalol jest często stosowany w łagodzeniu stresu psychicznego. Naukowcy podejrzewali, że wywiera on wpływ na centralny układ nerwowy, ale dotychczas mechanizm jego działania nie został dobrze poznany.

Badacze japońscy prowadzili doświadczenia na 12 samcach szczurów, które podzielili na 3 grupy: jedna stanowiła kontrolę; w drugiej gryzonie poddano 2-godzinnemu stresowi poprzez umieszczenie ich w plastikowej tubie ograniczającej ruchy; natomiast w trzeciej szczury poddane takiemu samemu stresowi wdychały jednocześnie linalol.

Od zwierząt pobrano krew do oceny poziomu hormonów stresu (tj. hormonu adrenokortykotropowego oraz kortyzolu), liczby białych krwinek - neutrofilów i limfocytów - która zmienia się w stresujących warunkach oraz do analizy aktywności genów w krwinkach.

Okazało się, że dzięki wdychaniu linalolu u zestresowanych szczurów wracał do normy poziom neutrofilów i limfocytów.

Olejek powodował też zmiany w aktywności genów. Naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem stresu w komórkach szczurów zmieniała się aktywność 696 genów, a linalol powodował zmiany w aktywności 115 z nich (w przypadku 109 - wzrost aktywności, a w przypadku 6 - spadek).

Olejek nie zmniejszał natomiast wydzielania hormonów stresu, podkreślają naukowcy.

Ich zdaniem, najnowsze wyniki mogą stać się podstawą do opracowania nowego testu pomocnego w identyfikacji zapachów łagodzących stres, jak również w ocenie wpływu olejków zapachowych na organizm.

JJJ, 04-08-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe