Wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu u rodzin chorych na ten nowotwór
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu u rodzin …

Wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu u rodzin chorych na ten nowotwór

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-04-2010

Obraz histologiczny wyściółczaka, G2 wg WHO, barwienie H-E. Zródło: wikipedia.org
 
Ludzie, którzy mają lub mieli w bliskiej rodzinie kogoś chorego na raka mózgu, mają podwyższone ryzyko zachorowania na ten sam rodzaj nowotworu, w porównaniu z resztą populacji - informują naukowcy na łamach pisma "Neurology".

Badacze z USA i Izraela analizowali historie chorób 1401 osób z pierwotnymi guzami mózgu oraz dane na temat zdrowia ich rodzin (3 pokolenia wstecz). Wszyscy badani mieli nowotworu z rodzaju gwiaździaków lub glejaków. Gwiaździaki według specjalistycznych klasyfikacji należą do grupy glejaków, guzy te są bardzo złośliwe, szybko rosną i doprowadzają do śmierci chorego. Glejaki stanowią 50 proc. wszystkich nowotworów mózgu.

Wyniki badań wykazały, że ludzie których bliscy krewni chorowali na różnego rodzaju glejaki mieli dwukrotnie podwyższone ryzyko zachorowania na ten sam rodzaj raka mózgu. Ludzie, którzy w rodzinie mieli chorych na gwiaździaki mieli blisko czterokrotnie większą podatność na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu.

"Nasze badania sugerują, że ludzie z historią guza mózgu w rodzinie powinni informować o tym swoich lekarzy, podobnie jak o innych czynnikach ryzyka" - główna autorka pracy Deborah Blumenthal. "Mam nadzieję, że poznamy geny odpowiedzialne za nowotwory tego rodzaju" - dodaje badaczka.

KDO, 07-04-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

 
Rodzaje nowotworów mózgu
Jakie znamy nowotwory mózgu i czym różnią się one między sobą? Czy wszystkie da się leczyć? Na pytania dotyczące guzów mózgu odpowiada prof. zw. dr hab. med. Tomasz Trojanowski, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe