Tybetańczycy szybko się przystosowali
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Tybetańczycy szybko się przystosowali

Tybetańczycy szybko się przystosowali

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-07-2010

Źródło: wikipedia.org
 
Genetyczna adaptacja Tybetańczyków do życia na dużych wysokościach to najszybsza taka przemiana w historii - informuje 'New Scientist".

Zespół Rasmusa Nielsena z University of California przeanalizował DNA mieszkańców dwóch tybetańskich wiosek, położonych na wysokości 4300 i 4600 metrów nad poziomem morza. Na tej wysokości tlenu jest o około 40 procent mniej niż na poziomie morza - mieszkańcy nizin oddychają tam z trudem, boli ich głowa, szybciej się męczą, a dzieci rodzą się mniejsze i umierają częściej.

Mieszkańcom Tybetu brak tlenu nie dokucza, choć nie jest zupełnie jasne, dlaczego. Naukowcy porównali DNA 50 Tybetańczyków oraz 40 Chińczyków Han z Pekinu i 200 Duńczyków. Okazało się, że różnice (ogółem znaleziono ich 30) pomiędzy mieszkańcami chińskich nizin i Tybetu zaczęły powstawać około 2750 lat temu.

Największe różnice dotyczyły genu EPAS1, związanego z produkcją hemoglobimy. Jego zmodyfikowaną wersję miało 87 procent Tybetańczyków, a tylko 9 procent Chińczyków Han. Co może się wydawać dziwne, osoby przystosowane do życia na dużej wysokości wytwarzały mniej hemoglobiny.

PMW, 06-07-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe