Szybka analiza krwi
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Szybka analiza krwi

Szybka analiza krwi

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-11-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Opracowane przez firmę IBM urządzenie pozwala przeprowadzać bardzo szybką analizę krwi w warunkach polowych - informuje pismo "Lab on a Chip".

Umieszczony na krzemowej płytce układ wykorzystuje labirynt kapilarnych kanalików. Promień światła oświetla krew, co pozwala obliczyć liczbę krwinek i płytek krwi. Następnie wprowadzona do kanalików krew jest analizowana pod względem zawartości hormonów, glukozy elektrolitów i mikroelementów - a wszystko to w 17 sekund.

W warunkach polowych lekarz będzie mógł rozpoznać na przykład zbliżający się zawał. Próby kliniczne urządzenia są planowane na rok 2010, później ma trafić do sprzedaży.

PMW, 20-11-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Co to jest krew?
Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy). Krwinki czerwone - są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Kwinki białe - są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami. Płytki krwi - odpowiadają za zatrzymanie krwawienia. Osocze (plazma) – stanowi do 55% objętości krwi, jest to część płynna krwi; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.
Procentowy udział grup krwi w polskiej populacji:
Jedną z cech ludzkiej krwi jest zróżnicowanie serologiczne - człowiek ma jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub O. Oprócz grup krwi układu ABO człowiek może posiadać na swoich krwinkach antygen Rh D (ok. 85 % ogółu ludności).

W polskiej populacji na 100 osób przypada:
krew_400.gif

Jak wynika z powyższego tylko 15 % populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często borykamy się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do osób, które posiadają grupę krwi Rh ujemną o systematyczne uczestnictwo w krwiodawstwie. Zródło: www.rckik-warszawa.com.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe