Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech senny
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech s…

Stymulacja nerwu podjęzykowego pomaga na bezdech senny

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-11-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Stymulacja nerwu podjęzykowego (HGNS) poprawiła przepływ powietrza w drogach oddechowych osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) - informuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Może powodować znaczne niedotlenienie organizmu. Przejawami bezdechu są m. in. ciężkie chrapanie, senność w ciągu dnia i brak koncentracji. Krótkie przebudzenia zdarzają się w nocy nawet po kilkaset razy.

Eksperymentalną terapię zastosowali u 30 osób w średnim wieku naukowcy z Johns Hopkins Sleep Disorders Center. U poddanych działaniu prądu wyraźnie poprawił się przepływ powietrza w drogach oddechowych, a sama procedura nie przeszkadzała im we śnie.

Wyprodukowany przez firmę Apnex Medical Inc implantowany stymulator monitoruje oddech i uaktywnia się w razie potrzeby, pobudzając nerw podjęzykowy, który działa na mięśnie z drogach oddechowych. Im mocniejsza była stymulacja, tym bardziej zwiększał się przepływ przez drogi oddechowe - normalne parametry udało się uzyskać u wszystkich 30 pacjentów.

Zdaniem autorów badań, stymulacja nerwu podjęzykowego może być alternatywą dla powszechnie stosowanej metody CPAP, która wymaga uciążliwego podłączania się na noc do aparatury utrzymującej podwyższone ciśnienie w drogach oddechowych.

PAP, 30-11-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe