Skutki leczenia antybiotykami mogą być poważniejsze niż nam się wydaje
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Skutki leczenia antybiotykami mogą być poważniejsz…

Skutki leczenia antybiotykami mogą być poważniejsze niż nam się wydaje

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-02-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Firmy produkujące jogurty od lat informują nas dość ogólnikowo, że nasze jelita są zamieszkiwane przez dobre i złe bakterie, oraz że utrzymanie równowagi tych małych mieszkańców jest niezbędne dla naszego zdrowia. Jeśli jednak potraktujemy bakterie chorobotwórcze przy pomocy antybiotyku możemy bardzo poważnie, na długi czas naruszyć populację tych dobrych mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita - informują naukowcy ze Stanford University na łamach pisma "PLoS Biology".

Najnowsze doświadczenia przeprowadzone przez Les Dethlefsen i współpracowników miały na celu zbadanie, co zmienia się w jelitach ludzi, którzy są leczeni powszechnie stosowanym antybiotykiem o polskiej nazwie Ciprofloxacyna. Lek ten przepisuje się między innymi w terapii bakteryjnych infekcji dróg moczowych, a mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy bakteryjnego DNA.

Dotychczas uważano, że leczenie tym specyfikiem powoduje jedynie nieznaczne zaburzenia w populacji pożytecznych bakterii zamieszkujących ludzkie jelita.

Grupa doktora Davida Relmana zaczęła badania od sporządzenia listy szczepów bakterii obecnych w kale pacjentów leczonych Ciprofloxacyną. Przy pomocy analizy RNA mikrobów naukowcy zbadali różnorodność i mnogość bakterii obecnych w kale, w sumie zidentyfikowali 5,600 różnych gatunków i szczepów bakterii.

Dzięki niesamowicie dokładnej i czułej metodzie detekcji RNA, autorzy pracy mogli dokładnie śledzić zmiany w populacji bakterii jelitowych podczas leczenia antybiotykiem i po jego zakończeniu.

Ich wyniki dowiodły, że podczas leczenia około 30 procent populacji gatunków i szczepów bakterii jest poważnie uszkodzonych. Jednocześnie badacze zaobserwowali, że istnieje duża różnorodność w reakcji flory bakteryjnej u poszczególnych pacjentów.

Ponadto, naukowcy odkryli, że po zakończeniu leczenia antybiotykiem, bakterie jelitowe potrzebowały średnio aż 4 tygodni na ponowne odbudowanie swojej populacji i zasiedlenie swojego środowiska. Nawet 6 miesięcy po odstawieniu antybiotyku niektóre rodzaje bakterii nie odbudowały swojej liczebności do stanu sprzed rozpoczęcia leczenia. Co ciekawe, w trakcie trwania badań, żaden z pacjentów nie skarżył się na dolegliwości jelitowe.

Podsumowując swoją pracę, autorzy przypominają, że bakterie zamieszkujące nasze jelita są odpowiedzialne za różne aspekty dotyczące nie tylko odporności organizmu, ale także jego odżywiania i przebiegu naszego metabolizmu. Naukowcy ostrzegają, że należy pamiętać o długoterminowych konsekwencjach stosowania antybiotyków na nasze zdrowie, nawet jeśli negatywne efekty takiego leczenia przebiegają dla pacjentów początkowo niezauważenie.

KDO, 25-02-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe