Składnik rybiego tłuszczu pomaga chronić mózg po udarze
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Składnik rybiego tłuszczu pomaga chronić mózg po u…

Składnik rybiego tłuszczu pomaga chronić mózg po udarze

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-11-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Kwas tłuszczowy obecny w rybach zmniejsza uszkodzenie mózgu po udarze niedokrwiennym jeśli poda się go w ciągu pięciu godzin od zdarzenia - wynika z badań na szczurach, które publikuje pismo "Translational Stroke Research".

Każdego roku 15 mln ludzi na świecie przechodzi udar mózgu, a 6 mln umiera z jego powodu. Jest to druga przyczyna zgonów osób po 60. roku życia i główna przyczyna długotrwałej niepełnosprawności.

W większości przypadków mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, tj. spowodowanym zablokowaniem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu lub jej niedostateczną drożnością. Do zamknięcia tętnicy może doprowadzić np. powstający w niej zakrzep tworzący się przy ścianie naczynia na bazie blaszki miażdżycowej lub zator powstały z fragmentów skrzeplin, przyniesionych z prądem krwi z serca lub większych naczyń.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Luizjana w Nowym Orleanie testowali na szczurach przydatność składnika rybiego tłuszczu w terapii udaru. Chodzi o kwas dokozaheksaenowy (DHA), który jest zaliczany do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. DHA wchodzi w skład błon komórek nerwowych i jest potrzebny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, w tym siatkówki oka. Bierze też udział procesach zapamiętywania oraz w ochronie tkanki nerwowej przed szkodliwymi czynnikami, jak wolne rodniki uwalniające się z uszkodzonych podczas udaru komórek.

Badania sugerują, że ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, DHA pomaga osobom z chorobami układu krążenia, astmą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, nowotworami i wieloma innymi schorzeniami przewlekłymi. Związek ten jest naturalnym składnikiem naszej diety, a jego główne źródło stanowią tłuste ryby morskie, jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledź owoce morza.

W najnowszych doświadczeniach szczurom podawano dożylnie DHA po 3, 4, 5 i 6 godzinach od eksperymentalnie wywołanego udaru niedokrwiennego. Grupa kontrolna otrzymała w 3 godziny po udarze sól fizjologiczną (placebo). Dzień później, a następnie po 2, 3 i 7 dniach gryzonie przeszły testy oceniające skuteczność leczenia.

Okazało się, że terapia z użyciem DHA redukowała zaburzenia neurologiczne, nawet gdy związek został podany w 5 godzin po udarze. W porównaniu z grupą kontrolną, obszar mózgu zniszczony w wyniku udaru był mniejszy średnio o 40 proc. gdy DHA podano w 3 godziny po zdarzeniu oraz o 66 proc. i 59 proc., gdy podano go odpowiednio po 4 i 5 godzinach. Związek ograniczał też obrzęk mózgu oraz stymulował produkcję naturalnej cząsteczki, tzw. neuroprotektyny D1 (NPD1), chroniącej komórki tkanki nerwowej przed uszkodzeniem. Badania z użyciem rezonansu magnetycznego wykazały, że dzięki podaniu DHA tkanka nerwowa w wielu obszarach mózgu nie różniła się po 7 dniach od tkanki u szczurów, które nie przeszły udaru.

Obecnie, za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru niedokrwiennego uznaje się dożylne podanie leku trombolitycznego, który rozpuszcza zakrzep i pozwala jak najszybciej przywrócić dopływ krwi do tkanki nerwowej. Aby terapia dała efekty, lek musi jednak zostać podany szybko - najdalej do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, tkanka nerwowa jest bowiem bardzo wrażliwa na brak składników odżywczych (glukozy) oraz tlenu i zaczyna szybko obumierać. Po tym okresie, przywrócenie krążenia krwi w tkance nerwowej położonej najbliżej ogniska udaru (tzw. prenumbra lub "strefa cienia") grozi jej dalszym uszkodzeniem w związku z napływem różnych związków, w tym wolnych rodników uwalnianych z obumarłych komórek.

Ze względu na ograniczenie czasowe, z leczenia trombolitycznego może skorzystać niewielu - mniej niż 10 proc. - pacjentów. Każde wydłużenie okresu, w którym można uratować większy obszar mózgu ma ogromne znaczenie.

"Dopiero zaczynamy rozumieć istotny wpływ kwasów omega-3 na tkankę nerwową po udarze. Na razie nie mamy prostego rozwiązania, ale każde nowe odkrycie przybliża nas do lepszego zwalczania jego skutków i skutków innych schorzeń uszkadzających tkankę nerwową" - komentuje kierujący badaniami dr Nicolas Bazan.

JJJ, 15-11-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe