Samoregenerujący się żel
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Samoregenerujący się żel

Samoregenerujący się żel

INFORMATOR. Ciekawostki

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-01-2010
Nowy hydrożel, złożony głównie z wody oraz niewielkiego dodatku polimerów, po mechanicznym uszkodzeniu samoczynnie się regeneruje. Proces naprawy uszkodzonej struktury jest niezwykle szybki, trawa zaledwie kilka sekund. Tego typu materiał może w przyszłości być użyty przez lekarzy do odtwarzania uszkodzonych części ciała - informuje pismo "Nature".

Hydrożel to najprościej mówiąc żel, który w swym składzie zawiera, obok różnych polimerów, dominującą ilość wody. Tego typu materiał został wytworzony przez japońskich naukowców z University of Tokyo. Nie byłby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie zaskakujące właściwości, jakie zaobserwowali naukowcy badając cechy nowo wytworzonego hydrożelu.

Według profesora Takuzo Aida, każdy kto choć raz ugotował coś w kuchni jest w stanie samodzielnie w domu wytworzyć ten materiał - jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie hydrożeli, jakie znane są naukowcom na świecie.

Proces syntezy jest banalnie prosty: należy do wody, która stanowi 98 procent hydrożelu, dodać trzy składniki - poliakrylan sodu, nanopłatki gliny oraz najważniejszy składnik - "łącznik-G3", czyli preparat o rozgałęzionych cząsteczkach pokrytych jonami guanidynowymi, wytworzony przez naukowców z grupy badawczej profesora Takuzo Aida, a którego dokładny skład chemiczny nie został ujawniony.

Po stężeniu hydrożelu, powstały materiał posiada właściwości fizyczne (wytrzymałość mechaniczną) zbliżone do gumy silikonowej, co jest nadzwyczajną cechą w przypadku hydrożeli. Co więcej, gdy materiał zostanie rozerwany lub przecięty, po niezwłocznym połączeniu obu części, hydrożel samoczynnie ulega regeneracji i to w rekordowym tempie zaledwie 3 sekund.

Mechanizm odpowiedzialny za błyskawiczne odtworzenie pierwotnej formy uszkodzonego hydrożelu jest do pewnego stopnia znany. Naukowcy uważają, że kluczowe jest oddziaływanie jonów z powierzchni cząsteczek łącznika-G3 z jonami nanopłatków gliny.

Jak twierdzą autorzy odkrycia, nowy materiał może w przyszłości zostać wykorzystany w medycynie, np. przy regeneracji uszkodzonych tkanek. Hydrożel można byłoby też wykorzystać, jako rusztowania dla katalizatorów czy enzymów, które w tych warunkach mogłyby wydajniej działać, katalizując różnorakie reakcje chemiczne.

KLG, 25-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe