Rak piersi. Naturalne składniki granatów mogą hamować rozwój raka piersi
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Naturalne składniki granatów mogą hamować rozwój r…

Naturalne składniki granatów mogą hamować rozwój raka piersi

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 10-01-2010

Źródło: wikipedia.org
 
Jedzenie granatów może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi zależnego od hormonów - wynika z pracy, którą zamieszcza styczniowe wydanie pisma " Cancer Prevention Research".

Ma to związek z tym, że granaty zawierają substancje hamujące enzym aromatazę odpowiedzialny za produkcję żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. Hormony te pobudzają podziały komórek gruczołu mlekowego i zwiększają ryzyko rozwoju hormonozależnych guzów piersi.

Naukowcy z Beckman Research Institute w Duarte (stan Kalifornia) analizowali właściwości różnych substancji należących do elagotanin, w które obfitują owoce granatowca (Punica granatum).

Okazało się, że poprzez blokowanie aromatazy hamują one podziały komórek raka piersi w laboratorium. Szczególnie skuteczna w tym okazała się być urolityna B, będąca metabolitem kwasu elagowego.

Zdaniem nieuczestniczącego w badaniach dr. Gary'ego Stonera z Uniwersytetu Stanu Ohio, potrzebne są dalsze testy, które potwierdzą skuteczność urolityny B w prewencji hormonozależnego raka piersi.

"To były badania in vitro, w których potrzebowano stosunkowo dużych ilości elagotanin, by zahamować podziały komórek raka piersi w hodowlach. Nie ma pewności czy te same stężenia można by osiągnąć w organizmie ludzi i zwierząt dzięki diecie, bo elagotaniny nie wchłaniają się łatwo z pokarmu" - skomentował dr Stoner. Uważa on jednak, że póki co nie ma przeciwwskazań, by włączyć do diety większe ilości granatów. Ich składniki mają bowiem także silne właściwości przeciwutleniające, a przez to mogą chronić przed stanami zapalnymi leżącymi u podłoża m.in. chorób układu krążenia.

Z kolei dr Powel Brown onkolog z Uniwersytetu Stanu Teksas uważa, że w przyszłości naukowcy powinni przebadać również wpływ soku z granatów na poziom estrogenów u kobiet oraz na objawy menopauzalne. Potrzeba więcej badań, które pomogą zrozumieć potencjalne ryzyko oraz korzyści związane ze stosowaniem soku z granatów lub jego składników w prewencji nowotworów, podkreślił Brown.

JJJ, 10-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe