Plastikowe przeciwciała
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Plastikowe przeciwciała

Plastikowe przeciwciała

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-06-2010

Fot. NCI
 
Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".

Przeciwciała (immunoglobuliny) - to białka wydzielane przez komórki plazmatyczne, czyli pobudzone limfocyty B. Głównym zadaniem przeciwciał jest wiązanie antygenu - na przykład białka specyficznego dla niektórych bakterii czy wirusów. Dzięki przeciwciałom możliwe są różne reakcje pozwalające poradzić sobie z zagrożeniami, ale także patologiczne reakcje przeciw własnym tkankom, do jakich dochodzi w niektórych chorobach.

Zespół naukowców z japońskiego uniwersytetu Shizuoka opracował niedawno metodę wytwarzania z plastiku sztucznych przeciwciał, skierowanych przeciwko mellitynie - głównej toksynie, jaka występuje w jadzie pszczół. Proces, w jakim się to odbywa, można porównać do odciskania śladu stopy w zastygającym betonie - mellityna jest mieszana z cząstkami substancji chemicznej (monomeru), które łączą się, tworząc długi łańcuch polimeru. Gdy już powstaną duże cząsteczki, usuwa się mellitynę - pozostają cząstki z pustym miejscem, odpowiadającym cząsteczce antygenu. Jak wykazały eksperymenty, sztuczne przeciwciała działają w organizmie myszy laboratoryjnych, neutralizując śmiertelną dawkę mellityny, co w wielu wypadkach pozwala gryzoniom przeżyć.

Zdaniem specjalistów, wytwarzane w dużych ilościach plastikowe przeciwciała mogłyby pomóc między innymi w leczeniu alergii i infekcji wirusowych. Jednak otrzymywane z hodowli komórek przeciwciała wykorzystywane są także do leczenia chorób reumatycznych czy nowotworów.

PMW, 14-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe