Otyłość przed ciążą związana z ryzykiem wad wrodzonych u dziecka
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Otyłość przed ciążą związana z ryzykiem wad wrodzo…

Otyłość przed ciążą związana z ryzykiem wad wrodzonych u dziecka

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 09-08-2007

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Otyłość przed zajściem w ciążę zwiększa ryzyko poważnych wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady w budowie kończyn, serca czy rdzenia kręgowego - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

Jak przypominają autorzy najnowszej pracy, kobiety z nadwagą lub otyłością są narażone na wiele przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca czy choroby serca. Mają też częściej zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością i komplikacje w czasie ciąży.

Naukowcy kierowani przez dr D. Kim Waller z Uniwersytetu Stanu Teksas w Houston przeprowadzili badania wśród 10249 amerykańskich kobiet, które w latach 1997-2002 urodziły dziecko z wadą wrodzoną. Między 6 a 24 miesiącem po porodzie badacze skontaktowali się z kobietami i zebrali dane m.in. na temat ich wzrostu oraz masy ciała przed ciążą, jak również inne dane medyczne i demograficzne. Dla porównania podobne badania wykonano też w grupie 4065 kobiet, które w tym samym okresie czasu urodziły dziecko bez wady wrodzonej.

Analiza wykazała, że matki dzieci, które rodziły się z jedną z 16 wad wrodzonych, częściej były otyłe przed zajściem w ciążę, niż matki dzieci zdrowych. Otyłość przed ciążą była związana z ryzykiem następujących wad u dziecka: rozszczep kręgosłupa, który jest następstwem niezamknięcia się jednego lub kilku kręgów wokół rdzenia kręgowego i może powodować niesprawność ruchową oraz nietrzymanie moczu; wady serca; zrośnięcie (atrezja) odbytu; spodziectwo, które polega na wadliwej lokalizacji ujścia cewki moczowej na prąciu; wady w budowie kończyn, takie jak za mały paluch czy jego zupełny brak, defekty w budowie palców dłoni, ramion czy nóg; przepuklina przeponowa, która powoduje przemieszczanie się trzewi do jamy opłucnej i może być przyczyną niedorozwoju płuc; przepuklina pierścienia pępkowego, która powoduje, że jelita lub inne narządy z jamy brzusznej wysuwają się na zewnątrz przez pępek.

Autorzy pracy nie potrafią na razie wyjaśnić mechanizmu, który odpowiada za związek między matczyną otyłością, a ryzykiem strukturalnych wad wrodzonych u dziecka.

Dotychczasowe badania na ludziach, jak i na zwierzętach wskazywały, że ryzyko wad u noworodków rośnie, gdy jeszcze przed zajściem w ciążę kobieta ma zaburzenia w metabolizmie glukozy, czyli cukrzycę. A wiadomo przecież, że otyłe kobiety są bardziej narażone na cukrzycę typu II, niż kobiety o prawidłowej masie ciała czy z niedowagą.

Naukowcy zaznaczają jednak, że pacjentki ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 nie brały udziału w badaniach, a gdy z analizy wykluczono kobiety, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa, związek między otyłością a ryzykiem wad wrodzonych nie uległ zmianie. "Aby poznać podłoże tego związku, trzeba wykonać znacznie więcej badań" - konkludują.

JJJ, 09-08-2007, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe