Opracowano technologię do oceny metabolizmu osób operowanych
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Opracowano technologię do oceny metabolizmu osób o…

Opracowano technologię do oceny metabolizmu osób operowanych

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-07-2011

Fot. NCI
 
Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali technikę, która umożliwia w czasie rzeczywistym analizę stanu metabolicznego operowanego pacjenta - informuje "Analyst".

Badanie polega na określaniu stężenia w wydychanym powietrzu ważnych z punktu widzenia fizjologii związków chemicznych i pozwala lekarzom, bezpośrednio na sali operacyjnej, na modyfikację przeprowadzanych procedur uwzględniając stan operowanego pacjenta.

Analiza składu chemicznego powietrza wydychanego przez operowanego pacjenta pozwala na określenie, w jakim stanie metabolicznym jest w danym momencie pacjent, którego ciało poddane jest silnemu stresowi (operacji). Uzyskiwane w ten sposób informacje są bardzo ważne i istotne z punktu widzenia przeprowadzanej operacji, gdyż dają bezpośredni wgląd w to, co dzieje się na poziomie metabolizmu w organizmie.

Dotąd, jedynymi metodami na uzyskanie informacji o zmianach zachodzących podczas operacji w metabolizmie pacjenta była albo sporadyczna analiza składu wydychanego powietrza, które co jakiś czas było pobierane do specjalnego worka i analizowane lub odpowiednio dopasowane badanie krwi. Jedna i druga metoda wymagała skomplikowanych lub czasochłonnych procedur i z tego względu nie była prowadzona powszechnie, a już na pewno nie na bieżąco w czasie trwania zabiegu.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Keele University (Wielka Brytania) stworzona została pierwsza na świecie technika do analizy składu chemicznego wydychanego powietrza, w tak zwanym systemie on-line, czyli bezpośrednio w trakcie prowadzonych działań operacyjnych.

Metoda do badania składu chemicznego powietrza pobranego od pacjenta wykorzystuje bardzo zaawansowane urządzenie analityczne - spektrometr masowy typu SIFT-MS (ang. ion flow tube-mass spectrometer), który za pomocą odpowiedniego dozownika podłączony został do kanału łączącego wentylator ("sztuczne płuca" stosowane podczas operacji) z układem oddechowym pacjenta.

Podczas pilotażowych eksperymentów spektrometr masowy zaprogramowano na ciągłą analizę zaledwie trzech substancji chemicznych - acetonu (wytwarzanego podczas metabolizmu lipidów), izoprenu (powiązanego z poziomem cholesterolu we krwi) oraz propofolu, leku stosowanego w anestezji podczas usypiania pacjenta w czasie operacji. Dzięki użyciu SIFT-MS możliwe było wykrycie powyższych substancji chemicznych w bardzo niskim stężeniu, w skali jednej badanej cząsteczki na miliard innych w danej objętości (ppb, ang. parts per billion).

Według naukowców, konstrukcja układu umożliwia pobieranie próbek niemal bezpośrednio wydostających się z układu oddechowego monitorowanego pacjenta, a co ważniejsze, pozwala na analizę w czasie rzeczywistym i dokładnie tam, gdzie operowany jest pacjent (nie trzeba transportować próbek do zewnętrznego laboratorium analitycznego).

W kolejnym etapie badań, naukowcy zamierzają zwiększyć liczbę jednocześnie monitorowanych związków chemicznych, których obecność jest ważna z punktu widzenia diagnostyki zmian stanu metabolicznego pacjenta.

Jak twierdzą autorzy badań, nowo opracowana technika może przydać się nie tylko na sali operacyjnej, ale również w innych dziedzinach medycyny, np. w badaniach klinicznych nowych leków, gdzie możliwe byłoby monitorowanie zmian metabolicznych zachodzących w organizmie po podaniu testowanych specyfików.

PAP, 11-07-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe