Oko na alzheimera
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Oko na alzheimera

Oko na alzheimera

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Proste i niedrogie badanie oczu może pomóc w rozpoznaniu poważnych schorzeń neurologicznycho, np. choroby Alzheimera, na stosunkowo wczesnym etapie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Cell Death & Disease".

Francesca Cordeiro i Stephen Moss wraz z zespołem z Instytutu Okulistyki na University College London (UCL) opisali nową metodę badania śmierci komórek siatkówki i mózgu w czasie rzeczywistym. Sposób opracowano w badaniach na szczurach i myszach. Zdaniem badaczy, ma szansę sam stać się skutecznym narzędziem do diagnozy różnych chorób neurodegeneracyjnych, a także posłużyć jako baza do opracowania kolejnych testów.

Nowa technika wykorzystuje znaczniki fluorescencyjne, które samoczynnie przyłączają się do odpowiednich komórek, dzięki czemu przy użyciu specjalnego lasera - sprzężonego z wziernikiem ocznym - można określić, na jakim etapie śmierci komórki znajdują się neurony.

Dotychczas tego rodzaju techniki stosowano jedynie podczas badań komórek hodowanych w laboratorium i skrawków tkanek, a nie u żywych zwierząt. Praca naukowców z UCL jest pierwszym dowodem na umieranie komórek nerwowych siatkówki u chorych na alzheimera zwierząt.

Professor Cordeiro tłumaczy: "Śmierć komórek nerwowych to kluczowy element wszystkich chorób neurodegeneracyjnych - do tej pory nie można było jej badać w czasie rzeczywistym. Nasza metoda pozwala obserwować śmierć komórek nerwowych siatkówki u pacjentów, co ma wiele zalet i pomoże postawić trafną diagnozę. To z kolei oznacza możliwość rozpoznania choroby na jak najwcześniejszym etapie, dzięki czemu można od razu rozpocząć terapię i zatrzymać rozwój choroby".

Naukowcy planują już, że pierwsze testy u pacjentów przeprowadzą jeszcze w tym roku. Profesor Cordeiro dodaje, że niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że siatkówka jest bezpośrednim "przedłużeniem" mózgu - cienką warstwą komórek nerwowych. Naukowiec ma nadzieję, że w przyszłości przy pomocy dobrego okulisty będziemy mogli dowiedzieć się, jaka jest kondycja naszego mózgu.

KDO, 19-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe