Odżywianie w pierwszych tygodniach życia ma długoletni wpływ na zdrowie
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Odżywianie w pierwszych tygodniach życia ma długol…

Odżywianie w pierwszych tygodniach życia ma długoletni wpływ na zdrowie

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 05-05-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Odżywianie w pierwszych dniach i tygodniach życia wpływa na długie lata na nasze zdrowie, prawdopodobnie dzięki fenomenowi określanemu, jako programowanie metaboliczne - uważają naukowcy z Francji.

Wyniki swoich badań przedstawili podczas tegorocznego Spotkania Akademickich Związków Pediatrów w Denver (USA).

Programowanie metaboliczne to określenie dotyczące wpływu odżywiania we wczesnym okresie życia na metabolizm i zdrowie człowieka w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lionie porównywali wzrost, budowę ciała i ciśnienie krwi trzech grup zdrowych, urodzonych o czasie noworodków. Maluchy z jednej grupy były karmione tylko mlekiem z piersi przez pierwsze cztery miesiące życia; dwie pozostałe grupy noworodków były karmione mieszanką dla niemowląt - część dzieci niskobiałkową (1,8 g białka/100 kcal), inne mieszanką wysokobiałkową (2,7 g białka/100 kcal). Zawartość białka w obydwu mieszankach mieściła się w rekomendowanym zakresie poziomu białka w mleku dla dzieci - od 1,8 do 3 g/kcal.

Po czterech miesiącach dzieci karmione piersią dostawały mieszankę niskobiałkową, jeżeli ich mamy wracały do pracy.

Naukowcy śledzili stan zdrowia 234 dzieci przez 3 lata i odkryli, że karmienie wyłącznie piersią w pierwszych tygodniach życia indukuje charakterystyczny wzór wzrostu i specyficzny profil metaboliczny, inne od typowych dla maluchów karmionych mieszanką.

Już 15. dnia życia poziom insulin we krwi był dużo niższy u dzieci karmionych piersią niż u maluchów karmionych mieszanką, różnica utrzymywała się do 4. miesiąca życia. Podobnie początkowo niemowlęta różniły się budową ciała i indeksem masy ciała, ale różnice te zanikały przed ukończeniem przez dzieci trzeciego roku życia.

U trzyletnich dzieci zaobserwowano znaczące różnice w wartościach ciśnienia tętniczego krwi - najwyższe ciśnienie miały maluchy karmione mieszanką wysokobiałkową, najniższe dzieci karmione piersią. Niemniej jednak wartości ciśnienia wszystkich maluchów mieściły się w normie.

Autorzy doniesienia podkreślają, że niezbędne są dalsze bardziej szczegółowe badania. Na razie zalecają karmienie niemowląt piersią lub - jeśli nie ma takiej możliwości - mieszankami najbardziej zbliżonymi do matczynego pokarmu.

KDO, 05-05-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe