Nanorurki węglowe zabezpieczają mózg
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Nanorurki węglowe zabezpieczają mózg

Nanorurki węglowe zabezpieczają mózg

INFORMATOR. Ciekawostki

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-02-2011
Odkryto kolejne rewelacyjne właściwości nanorurek węglowych, których powierzchnia została odpowiednio zmodyfikowana. Okazuje się, że węglowy nanomateriał zabezpiecza mózg przed negatywnymi skutkami niebezpiecznej choroby, jaką jest udar mózgu - informuje "Nature Nanotechnology".

Udar niedokrwienny mózgu stanowi około 90 procent wszystkich przypadków udaru mózgu. Wywołany jest przez nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, w wyniku zwężenia się lub całkowitego zamknięcia światła naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu. Jest to bardzo poważna choroba, której skutki eliminują chorą osobę na wiele dni, jak nie miesięcy z normalnego życia.

Badania nad możliwością użycia nanorurek węglowych do przeciwdziałania skutkom udaru mózgu prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców łączących badaczy z Korei oraz Stanów Zjednoczonych (USA).

Zespół, którego prace koordynował profesor Sung Su Kim z Chung Ang University zmodyfikował powierzchniowo - za pomocą plazmy wodorowej i azotowej- dostępne handlowo pojedynczościenne nanorurki węglowe, zawierające sterczące na zewnątrz grupy karboksylowe. W efekcie powstał nanomateriał, o powierzchni bogatej w grupy aminowe. Nanorurki węglowe to zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone z atomów węgla.

W dalszym etapie badań, naukowcy wprowadzili nanorurki węglowe, do tkanki mózgowej szczurów laboratoryjnych, u których po niedługim czasie sztucznie wywołano udar niedokrwienny mózgu. Następnie analizowano zmiany zachowania zwierząt poddanych nanorurkowej terapii oraz grupy kontrolnej, u której również wywołano udar mózgu, wcześniej nie podając jednak nanorurek. Okazało się że zwierzęta poddane eksperymentalnej nanoterapii, po przebytym udarze mózgu, znacznie lepiej wykonywały ćwiczenia ruchowe, w porównaniu do grupy kontrolnej. Wyniki te potwierdzone zostały analizą mikroskopową tkanki mózgowej, która wykazała znacznie mniejsze zniszczenia po zastosowaniu nanorurek węglowych.

Według autorów odkrycia nie jest obecnie znany dokładny mechanizm osłonowego działania nanorurek węglowych na mózg. Naukowcy wysnuli jedynie teorię, że za dobroczynne działanie nanorurek węglowych odpowiada ich powierzchniowy dodatni ładunek elektryczny oraz forma cienkich nanowłókien.

Jednak, jak twierdzą naukowcy, szybszy powrót zwierząt do normalnego funkcjonowania po udarze mózgu na skutek obecności w tkance mózgowej zmodyfikowanych powierzchniowo nanorurek węglowych, jest silnym bodźcem do dalszych intensywnych badań nad możliwością użycia nanotechnologicznych materiałów w medycynie.

KLG, 01-02-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe