Najpierw „patrzymy” mózgiem, a później okiem
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Najpierw „patrzymy” mózgiem, a później okiem…

Najpierw „patrzymy” mózgiem, a później okiem

INFORMATOR. Ciekawostki

MMEJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-01-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Uwaga mózgu jest nakierowana na obiekt, którego wypatruje człowiek, zanim jeszcze oko go dostrzeże. Przy czym, mózg już wie, gdzie skierować gałkę oczną, żeby zobaczyć poszukiwaną rzecz - wyniki badań, znaczące dla poznania ludzkiej koncentracji opisały portale Science Daily i University of New York.

Badania przeprowadzili uczeni z Universite de Paris, Ludwig-Maximillian Universtat Munich oraz Department of Psychology na University of New York.

Jak wiadomo z wcześniejszych badań, oko wykonuje trzy szybkie ruchy na sekundę aby zapisać nowy obraz i każdy z tych ruchów powoduje przeniknięcie nowego obrazu do siatkówki. Jednak nie odczytujemy każdego z tych ułamkowych obrazów - widzimy tylko jeden stabilny obraz. Prace międzynarodowego zespołu naukowego skupiły się na momencie, w którym oko jest kierowane na śledzenie ruchu wybranego obiektu i określany jest kierunek ruchu oka.

W trakcie eksperymentu, naukowcy prosili ochotników o śledzenie wzrokiem serii obiektów - sześciu szarych kwadratów znajdujących się w różnych obszarach pola widzenia badanych. Aby monitorować uwagę wzrokową, badacze poprosili o wykrycie ukośnej kreski ukrytej pośród pionowych kresek, umieszczonych na jednym z sześciu szarych kwadratów. Naukowcy mierzyli zdolność do wykrywania położenia pochylonej kreski, określając w ten sposób, która lokalizacja przyciąga największą uwagę zanim nastąpi ruch gałki ocznej.

Rezultaty wykazały, że zanim oko przesunie się do nowej lokalizacji, uwaga jest już nakierowana na określony cel i zwraca się ku lokalizacji, w której należy się tego celu spodziewać, zanim oko zostanie nań zwrócone. Jak powiedział współautor badan, dr Martin Rolfs z Department of Psychology na University of New York, rezultaty te wskazują, iż "zmiana kierunku uwagi wzrokowej poprzedza ruch oka, ułatwiając identyfikację obiektu w polu widzenia, przyspieszając działania związane z tym obiektem".

Naukowcy twierdzą iż odkrycie to może bardzo się przydać przy opracowaniu konstrukcji "sztucznych oczu" - kamer umożliwiających widzenie niewidomym oraz np. przy rehabilitacji osób z uszkodzeniami wzroku.

MMEJ, 17-01-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe