Otyłość i nadwaga. Nadwaga coraz częściej związana z rakiem
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Nadwaga coraz częściej związana z rakiem

Nadwaga coraz częściej związana z rakiem

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-10-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Nadwaga i otyłość miały związek minimum ze 124 tys. nowymi zachorowaniami na raka w Europie w 2008 r. - wynika z badań naukowców brytyjskich, holenderskich i szwajcarskich.

Zaprezentowano je na zakończonym w Berlinie 15. kongresie European CanCer Organisation (ECCO) i 34. kongresie European Society for Medical Oncology (ESMO).

Największy odsetek nowotworów złośliwych związanych ze zbędnymi kilogramami badacze stwierdzili w krajach Europy Środkowej - na Litwie, w Czechach, Słowenii i Bułgarii.

Jak powiedział na kongresie prowadzący badania dr Andrew Renehan z Uniwersytetu w Manchesterze, możliwe jest, że w następnej dekadzie otyłość stanie się najważniejszą przyczyną raka wśród kobiet.

Dr Renehan i jego koledzy oparli się w swoich analizach na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer). Dotyczyły one nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w 30 krajach Europy w 2002 r., gdyż są to obecnie najbardziej wiarygodne dane na ten temat.

Wyliczono, że w 2002 r. na 2,2 mln wszystkich nowych przypadków raka w Europie ok. 70 tys. można przypisać zbyt wysokiemu wskaźnikowi masy ciała (BMI). Odsetek nowotworów związanych z nadwagą różnił się w poszczególnych krajach. Najwyższy był w Czechach, gdzie wynosił 8,2 proc. w przypadku nowotworów u kobiet i 3,5 proc. w przypadku nowotworów u mężczyzn. Stosunkowo niski był w Danii - odpowiednio 2,1 proc. dla kobiet oraz 2,4 proc. dla mężczyzn.

Przy pomocy skomplikowanego modelu matematycznego naukowcy oszacowali następnie, że w 2008 r. liczba nowych przypadków raka w Europie związanych z nadwagą wyniosła ponad 124 tys. Zbędne kilogramy były odpowiedzialne za 8,6 proc. przypadków raka w grupie kobiet i 3,2 proc. przypadków raka w grupie mężczyzn.

Największy odsetek raków związanych z otyłością stanowią guzy trzonu macicy, a w dalszej kolejności guzy piersi u kobiet po menopauzie oraz guzy jelita grubego. Łącznie stanowią one 65 proc. wszystkich nowotworów złośliwych związanych ze zbyt wysokim BMI.

"Muszę podkreślić, że nie chcemy robić wokół tego sensacji. Są to jednak bardzo ostrożne szacunki i całkiem prawdopodobne jest, że liczba nowotowrów związanych z otyłością jest wyższa" - powiedział dr Renehan.

Według niego, w następnej dekadzie nadwaga i otyłość mogą się stać najważniejszymi przyczynami zachorowania na raka wśród kobiet. Wynika to z faktu, że coraz więcej pań rzuca palenie i coraz mniej stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), ze względu na doniesienia o jej wpływie na ryzyko raka piersi (m.in. wyniki dużego badania Women's Heath Initiative).

"Stosowanie terapii hormonalnej maskowało dotychczas wpływ zbędnych kilogramów na występowanie nowotworów złośliwych, dlatego nie było jasne, jaki odsetek raka piersi i raka trzonu macicy był spowodowany przez samą terapię, a jaki przez otyłość" - wyjaśnił badacz.

Ogólnie, z najnowszej pracy wynika, że nowotwory związane z nadwagą i otyłością stanowią większy problem wśród kobiet oraz w krajach Europy Środkowej.

Dowodzi ona zarazem, jak istotnym zadaniem dla rządów państw jest walka z epidemią otyłości.

JJJ, 01-10-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe