Mózg gotowy do nauki lepiej zapamiętuje
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Mózg gotowy do nauki lepiej zapamiętuje

Mózg gotowy do nauki lepiej zapamiętuje

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-08-2011

Fot. naukawpolsce.pl
 
Specjaliści z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkryli, jak na podstawie aktywności mózgu wykryć gotowość do nauki i przyjęcia nowych informacji - informuje Reuters.

"Chcielibyśmy wierzyć, że w końcu jesteśmy w stanie zmierzyć poziom gotowości człowieka do nauki" - powiedział profesor John Gabrieli, który prowadził zespół naukowców z MIT.

Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że jeśli przed przyswojeniem nowych informacji kora mózgowa okolic hipokampa (PHC; ang. parahippocampal cortex) była z jakiegoś powodu aktywna, wiadomości były gorzej zapamiętywane.

Wyniki badania częściowo wyjaśniają, kiedy i dlaczego pewne informacje zapamiętujemy lepiej od innych, wiążąc to zjawisko z aktywnością pewnych obszarów mózgu.

Do tej pory uważano, że proces zapamiętywania jest w znacznej mierze uzależniony od ładunku emocjonalnego, jaki niosą ze sobą poszczególne wspomnienia.

Praktyczne zastosowanie tego odkrycia w przyszłości pozwoliłoby np. ustalić, kiedy następuje najbardziej korzystny czas na naukę w przypadku uczniów i studentów oraz pomóc w kontrolowaniu pracowników, którzy w trakcie pracy muszą zachować czujność.

Podczas pierwszego przeprowadzonego eksperymentu badanym osobom pokazywano 250 kolorowych fotografii, które później uczestnicy mieli wskazać spośród 500 zdjęć. W trakcie oglądania pierwszego zestawu fotografii uczestnicy byli badani przy pomocy rezonansu magnetycznego, co pozwoliło ocenić aktywność ich mózgów. Okazało się, że ci, których PHC była mało aktywna przed rozpoczęciem eksperymentu, lepiej zapamiętali obejrzane obrazy.

Drugie badanie polegało na stałym monitorowaniu aktywności mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego. Kiedy mózg badanej osoby był "gotowy do nauki", to znaczy wykazywał niską aktywność w regionie PHC, pokazywano uczestnikowi kolejne zdjęcia do zapamiętania. Osoby, które starały się zapamiętać fotografie w momencie, gdy ich mózg był na to przygotowany, zapamiętały je lepiej niż grupa kontrolna.

PHC otacza hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie. PHC uważa się za obszar mózgu odpowiedzialny za wspomnienia wizualne. Badanie przeprowadzone na MIT jest pierwszą próbą odpowiedzi na pytanie, jak aktywność PHC wpływa na proces zapamiętywania.

Wyniki badania opublikowano w piśmie "NeuroImage". Jego główną autorką jest Julie Yoo z McGovern Institute for Brain Research, MIT.

PAP, 22-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe